Мобилно меню

Пластмасовите кутийки за храна отново поскъпват от 1 януари

Мярката цели да намали употребата на някои вредни за околната среда пластмаси, но алтернатива не се предлага, алармира експертът по потребителските права Габриела Руменова, която е сезирала отговорните институции
Пластмасовите кутийки за храна отново поскъпват от 1 януари

Ново поскъпване на пластмасовите кутийки за храна от витрината на веригите за хранителни стоки, се очаква от 1 януари 2024 година. От началото на новата година кутийките ще струват по 25 стотинки, а всяка следваща година ще поскъпват с по 5 стотинки, докато през 2027 г. цената им ще достигне до минимум 45 стотинки. Темата коментира в студиото на Bulgaria On Air основателят на онлайн платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова.

Експертът обясни, че таксуването се налага от транспонирането на европейска директива в българското законодателство, която има за цел да намали употребата на някои вредни за околната среда пластмаси, поради което предвижда и възможност потребителите да ползват многократни кутии за храна, които да носят от вкъщи.

Руменова посочи, че след приемането на директива и имплементирането и в националните законодателства такива практики вече са наложени в редица страни по света, не само европейски.

„В България такава практика няма. Съгласно влязлата в сила от началото на тази година наредба, с която тази директива бе транспонирана в нашето законодателство, всички кутийки струват по 20 стотинки. Така стигаме до въпроса искаме ли реално да ограничим употребата на някои вредни пластмаси и не е ли нелоялна практика да се задължават потребителите да купуват тези кутии, въпреки че директивата предвижда търговците да осигурят достъпни за потребителите алтернативи.“, каза още тя.  И даде пример с Италия, където след указ на президента се стига до промени в национален закон, които позволяват на клиентите да използват собствените си кутийки за храна за многократна употреба.

За да се изпълни целта на директивата, а именно – ограничаване употребата на вредната за околната среда пластмаса, както и да бъдат защитени икономическите интереси на потребителите, като заимства от примера на Италия, Габриела Руменова е изпратила писмо до президента Румен Радев, до министъра на околната среда и водите Юлиан Попов, до икономическия министър Богдан Богданов и до омбудсмана проф. Диана Ковачева с молба, ако е необходимо да се предприемат действия, свързани с инициирането на законодателни промени, или да се проведе необходимият диалог със заинтересованите страни, но този казус да намери своето решение.

2023 © Варна е

Подменят близо 250 осветителни тела по Аспаруховия мост

Дейността ще отнеме около месец
Подменят близо 250 осветителни тела по Аспаруховия мост

Близо 250 осветителни тела по стълбовете на Аспаруховия мост ще бъдат подменени, за да се осигури оптималното осветление на съоръжението. Около 30 дни ще са необходими за подмяната на лампите с подходящи, след доставянето им. Очаква се до средата на следващата седмица дейността да бъде възложена на фирма-изпълнител. По предварителна оценка на експертите ремонтът ще струва около 150 000 лв. с ДДС. В район "Аспарухово" предстои да се възложи подмяна на осветление и на други обекти, както и на нови стълбове, според списъците, подготвени от районната администрация.

Ремонт ще бъде извършен и на 28 стълба за осветление по бул. "Сливница" – от  кръговото с бул. "Васил Левски" до спирка "Нептун". В момента се остойностяват кражбите, извършени от стълбовете по бул. "Васил Левски" в границите на район "Одесос". Там откраднатите кабели ще се заменят с алуминиеви. Практиката да се заменя видът кабели вече беше въведена на бул. "Владислав Варненчик", където кражбите се преустановиха след подмяната, посочват експерти.  В "Младост", под Автогарата, вече започна възстановяване на кабели, които също са били откраднати по време на изпълнението на проекта там.

"Подновяването на осветлението ще става поетапно съгласно приоритетите и наличния бюджет, като на първо място е предвидена подмяната на осветителни тела по Аспаруховия мост, както и предприемането на мерки срещу кражбите на кабели и посегателствата върху стълбовете", отбеляза кметът Благомир Коцев.

Наличният ресурс в бюджета е по около 270 000 лв. за всеки район, което не е достатъчно за всички обекти, но за най-приоритетните ще стигне, добави директорът на дирекция "Инженерна инфраструктура" Тихомир Тимов.

За да започне проектиране и да се заложат средства за финансиране на осветление на крайбрежната алея, която е с дължина около 3 километра, е необходимо учредяване на ограничени вещни права за линейни обекти от техническата инфраструктура от страна на Областна администрация към Община Варна, стана ясно още по време на работната среща за уличното осветление.

Проектът за улично осветление в целия кв. "Чайка" има разрешение за строеж и започва процедура по избор на изпълнител. По него предстои да се подменят 19,5 километра кабели, 1007 осветителни тела, 986 стоманени стълба и 30 ел. табла. Проектът се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост и е на стойност около 3 млн. лв., беше посочено още на срещата.

2024 © Варна е