Мобилно меню

Ще рекламират България като място за създаване на иновации, резултат от научна и развойна дейност

Това обяви във Варна министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева
Ще рекламират България като място за създаване на иновации, резултат от научна и развойна дейност

 

"Иновациите може да бъдат инструмент, който свързва България с други икономики в региона и Европа. Те може да са основа за сътрудничество и двигател на развитие, който да позиционира целия регион като източник на продукти и услуги с висока добавена стойност".

Това заяви министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева на кръглата маса „Технологиите, които определят бъдещето на дигиталната трансформация“, организирана от DXC Technology България във Варна.

Министър Стойчева представи визията на Министерството на иновациите и растежа за ребрандиране на България като място за създаване на иновации, резултат от научна и развойна дейност и човешкия капацитет и интелектуален потенциал. „Сред основните цели на МИР са привличането на високотехнологични инвестиции и развитие на предприемаческата и стартъп екосистеми“, каза още Стойчева.

Министърът отбеляза, че България е на трето място в Югоизточна Европа по брой стартъпи и на второ място като желана дестинация за отваряне на офиси на стартиращи компании. 

Министърът на иновациите заяви още, че създаването на иновационни долини и свързването им в мрежа от хъбове, които ще подобрят конкурентоспособността на региона и на Европа, е сред приоритетите на МИР. „Вярвам, че можем да създадем благоприятна среда за устойчив икономически растеж, включваща всички заинтересовани среди по модела на „отворена иновация“, каза министърът.

Стойчева подчерта, че по отношение на развиването на последното ниво технологии, включително изкуствения интелект, България може да се гордее с работата на INSAIT – Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии.

„Институтът има заявка да бъде фактор в региона и Европа и е един от петте института, които са признати за принос в сферата на дълбоките технологии“, заяви министър Стойчева.

„Вярвам, че ако използваме капацитета на подобни институции в синергия с бизнеса, ще успеем да създадем модели в подкрепа на решаване на местните и глобални предизвикателства“, допълни още министърът на иновациите и растежа.

Преди събитието министър Стойчева проведе среща с кмета на Варна Иван Портних, представители на глобалната платформа за иновации и световен лидер в подкрепата на стартъпи и иновационен капацитет и стратегически партньорства по модела на „отворена иновация“ Plug and Play и представители на Fraport България. На нея бяха обсъдени възможностите за морската столица, бъдещи партньорства. Министърът подчерта, че ключова цел на МИР е да покаже потенциала на България през предприемаческата екосистема.

По-късно тя проведе среща и с к.д.п. д-р Милен Тодоров, директор на СПД „Ръководство на корабния трафик – Черно море“ към Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура”. На срещата беше обсъдено взаимодействието между МИР и Министерството на транспорта и съобщенията за подкрепа на иновациите в сектора.

Министър Стойчева посети и Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, където разгледа учебния център за кибероперации и симулатора за машинни операции. С флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров министърът на иновациите обсъди възможностите за сътрудничество на МИР с висшето учебно заведение във връзка с модернизиране на базата и иновативни обучения за студентите, както и потенциала за сътрудничество в рамките на акселератора на НАТО DIANA.

2023 © Варна е / снимки: МИР

В разгара на есенно-зимния сезон: Общината търси кой да ремонтира заслоните на спирките във Варна

Оферти от кандидатите се приемат до 6 януари 2025 година
В разгара на есенно-зимния сезон: Общината търси кой да ремонтира заслоните на спирките във Варна

Община Варна обяви обществена поръчка за текущо възстановяване, поддържане и абонаментно почистване на спирките във Варна. Дейностите ще се осъществяват в две направления.

Първото от тях е за възстановяването на спирките и техническото им поддържане, като се включват дейности като ремонт на покриви, подмяна на корозирали елементи, ремонт на пейки, подмяна на стъклодържачи, подмяна на счупени стъкла (триплекс) или плексиглас на навеси, боядисване и други.

Второто направление включва дейности по цялостно почистване и поддържане на

441 спиркозаслона в града.

Дейностите ще се извършват по график, изготвен от изпълнителя и одобрен от Община Варна.

Предвижда се изпълнителят да осъществява еднократно месечно почистване на общо 151 спирки, разположени по най-натоварените булеварди – "В. Левски", "Вл. Варненчик", "Цар Освободител", "Съборни", "Осми приморски полк", "Христо Ботев", "Княз Борис I", "Приморски", "Сливница" и други. За останалите 290 спиркозаслона, изпълнителят се ангажира да извърши еднократно встъпително почистване, след което дейностите за всеки обект ще стават по заявка на Община Варна.

Предвидено е ръчно или машинно почистване на спирките, както и съществуващите към тях рекламно–информационни елементи (РИЕ), устройства за издаване и зареждане на превозни документи, както и отстраняване на нерегламентирано разлепени плакати, афиши и съобщения, и почистване от графити или други специфични зацапвания.

Стойността на поръчката и за двете позиции е в размер на 350 000 лева и със срок на изпълнение от 1 година.

Оферти от кандидатите се приемат до 6 януари 2025 година.

2024 © Варна е