Мобилно меню

В навечерието на 24 май: Връчиха награди Варна

33 личности и колективи бяха отличени за постиженията си в областта на образованието, науката и културата
В навечерието на 24 май: Връчиха награди Варна

По традиция в навечерието на 24 май бяха връчени награди Варна. През тази година 33 личности и колектива бяха отличени за изключителните си постижения в областта на образованието, науката и културата.

"Варна е съвкупност от таланта и устрема на варненци, сбор от техния вечен взор към морския хоризонт, който ги вдъхновява да творят и да постигат. Награда Варна е най-ясният атестат за признанието на гражданите на нашия хилядолетен град за труда на личностите, които го поддържат жив и проспериращ", заяви кметът Благомир Коцев по време на церемонията. 

Носител на голямата награда Варна тази година е графичният дизайнер Димитър Трайчев. Той е отличен за цялостно му творчество и безспорния му принос за установяване на високи художествени стандарти във визуалната култура на Варна. 

За ярки постижения в областта на културата и изкуството бяха отличени 11 личности и творчески формации. 

Един от най-известните съвременни български сатирици - Красимир Машев, получи награда Варна за литература за издадената му през 2023 г. книга "Кални бани", в която описва героите на прехода. Наградата в областта на изобразителните изкуства е за Христо Христов – утвърдено име в съвременното българско изкуство с автентичен и разпознаваем стил. 

Константин Соколов получава награда Варна в направление "Театър" за ролята на обущаря Петър в представлението "Ботушът" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров". В същата категория е отличена и младата актриса от Държавен куклен театър – Варна Мария Томова за превъплъщението си в образа на Пипи в спектакъла "Пипи Дългото чорапче". Екипът на Държавен куклен театър – Варна получи колективната награда за театър за високохудожествената реализация и завладяваща актьорска работа в мюзикъла "Питър Пан".

Тази година номинации в категория "Музика" нямаше. В категория "Опера награден е Симфоничен оркестър на ТМПЦ- Държавна опера – Варна, а в категория "Танц" наградата е за екипа на балетната трупа на ТМПЦ- Държавна опера – Варна

Наградата за кино получи журналистът от Българската национална телевизия – РТВЦ Варна Зоя Черешарова-Михайлова. Отличен в категория "Архитектура" е арх. Делян Жечев. В категория "Журналистика" наградата е за фоторепортера Пламен Гутинов. Колективната награда е за екипа на кореспондентското бюро на БТА. 

14 личности и колектива бяха отличени за техните постижения през последната година в системата на предучилищното и училищното образование. С решение на Общинския съвет в категориите "Ученик на годината" в областта на общообразователната и на професионалната подготовка по изключение и в двете направления наградата си поделиха по двама ученици.

С наградата "Ученик на годината" в областта на общообразователната подготовка бяха отличени Никола Стамов - ученик в 12 клас в Първа езикова гимназия и Веселин Маркович - ученик в 11 клас в Математическата гимназия "Д-р Петър Берон". 

С награда Варна за "Ученик на годината" в областта на професионалната подготовка бяха отличени Андрю Младенов - ученик в специалност "Кларинет" на Национално училище по изкуствата "Добри Христов" и Елвира Краснобаева - национална състезателка по художествена гимнастика и ученичка в Спортно училище "Георги Бенковски". 

"Учител на годината" в областта на предучилищното образование е Боряна Йорданова - детски и начален учител в Частна детска градина "Аз съм българче", а "Учител на годината" в областта на основното образование е Ивелина Стамболийска - старши учител в начален етап в Основно училище "Петко Рачев Славейков". 

Венета Тотева е "Учител на годината" в областта на средното образование. Тя е старши учител по френски език в ІV Езикова гимназия "Фредерик Жолио-Кюри". "Учител на годината" в областта на професионалната подготовка е Живко Николов - учител по вдигане на тежести в Спортно училище "Георги Бенковски" и дългогодишен треньор по този спорт. 

В областта на обслужващите звена "Учител на годината" е Марияна Пантелеева - ресурсен учител и директор на Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование-Варна. 

"Колектив на годината" в областта на предучилищното образование е екипът на Детска градина №36 "Морска звездица" с директор Драгомира Македонска – Серафимова. "Колектив на годината" в областта на основното образование са Основно училище "Васил Априлов" с директор Севдалина Жекова и Основно училище "Добри Чинтулов" с директор проф. дпн Веселин Михалев. 

С награда Варна за "Колектив на годината" в областта на средно училищно образование беше отличена Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване "Николай Хайтов" с директор инж. Марийка Георгиева. Тази година училището отбелязва своята 100-годишнина. 

Сред центровете за подкрепа за личностно развитие с "Колектив на годината" беше отличен екипът на Народна астрономическа лаболатория и планетариум "Николай Коперник" с директор Свежина Димитрова. Учителите от обсерваторията имат изключителни постижения при подготовката на своите ученици, завоювали десетки медали от национални и международни олимпиади и състезания, научни конференции, проекти и програми. 

В сферата на висшето образование и науката за постижения през 2023 г. бяха присъдени 7 награди. Носител на индивидуалната Награда Варна в областта на хуманитарните науки е проф. д-р Светослав Георгиев от Медицинския университет "Проф. д-р Параскев Стоянов". Колективната награда е за Висшето военноморско училище "Никола Йонков Вапцаров", Медицински университет "Проф. д-р Параскев Стоянов" и Военномедицинска академия – София. 

В областта на природните науки индивидуалната награда бе присъдена на Доц. д-р Иво Йоцов от Висше военноморско училище "Никола Йонков Вапцаров". Индивидуална награда в областта на обществените науки получи проф. д.н. Румен Стаматов от Варненския свободен университет "Черноризец Храбър". Колективната награда е за авторския колектив Яни Янев и д-р Светлозар Попов от Варненски свободен университет "Черноризец Храбър".  

В областта на техническите науки бе присъдена само колективна награда на творческия колектив с ръководител капитан I ранг професор Мирослав Цветков от Висше военноморско училище "Никола Йонков Вапцаров". 

По традиция всички отличени с награда Варна се включиха в празничното шествие по повод 24 май, което премина през центъра на града.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Варненци се жалват от проблеми с паркирането

Трудности се срещат във всички райони на града предвид нарасналите нужди от паркоместа
Варненци се жалват от проблеми с паркирането

Община Варна ще засили проверките за нерегламентирано паркиране на автомобили по и в близост до велоалеите. Това стана ясно след сигнал по време на приемния ден на кмета Благомир Коцев. По думите на граждани чести нарушения има на алеята за велосипеди в близост до стадион "Спартак", по протежението на бул. "В. Левски". Те поискаха при възможност велоалеята да бъде отделена с делиниатори или да бъде маркирана в цвят. От администрацията посочиха, че "Общинска полиция" и сега контролира отсечката, но въпреки това там често се наблюдават нарушения.  

Други граждани поискаха ул. "Д-р Стоян Златаров" да стане еднопосочна и живущите да имат възможност да паркират в едната лента на пътното платно. Недостигът на паркоместа се е усетил, след като два нови парцела по улицата се застрояват. Идеята е да се промени статутът на улицата, а движението по съседната да е в обратна посока. От дирекция "Инженерна инфраструктура и благоустрояване" поеха ангажимент, да прегледат точните габарити на платното, както и да изследват интензитета на движение на автомобили. След това  ще се организира работна среща, в която ще се поканят заинтересованите лица и ще се предложат решения.

По време на приемния ден беше повдигнат и въпросът за свободния достъп на граждани до стадиона в близост до спортен комплекс "Локомотив", както и за неправилното паркиране около него. По случая общинското предприятие "Спорт Варна" ще направи проверка.  

Живущи на ул. "Васил Петлешков" в район "Приморски" поискаха да бъдат изградени нови 20 паркоместа, предвид нарасналите нужди на района. По думите им те са били заложени при ремонтни дейности там, но не са били реализирани. Общински експерти ще направят проверка на място, за да преценят дали да се изградят паркоместа на тревна фуга. Успоредно с това ще се търсят и възможности за финансиране, тъй като средствата по проекта са изчерпани. От ресорната дирекция се ангажираха още да съдействат за изграждането на изкуствени неравности по улицата с цел да се ограничи скоростта на преминаване на автомобилите.

Собственици на имоти в местност "Карантината" изложиха аргументите си против строеж на голяма жилищна сграда в района. Те се притесняват, че може да бъде издадено разрешение за строеж без необходимата екологична оценка, а по думите им имотът попада в "Натура 2000". Подали сме сигнали до всички заинтересовани институции, посочиха гражданите. От общинската администрация поискаха да се запознаят с изходните данни по случая и да потърсят становище на "Геозащита" и други институции.

Живущи в района на ул. "Топола" и ул. "Чинар" се жалваха, че вече 10 години живеят на улица, която е неасфалтирана. По силата на тристранен договор от 2015 г. между инвеститора, Община Варна и фирмата – изпълнител, строителят е трябвало да асфалтира улицата, но не е изпълнил ангажимента си. Община Варна ще направи проверка по случая. Със съдействието и на районното кметство „Младост“ ще се търсят варианти да се направи текущ ремонт или да се потърсят възможности за цялостно изграждане.

2024 © Варна е