Мобилно меню

Испания пое председателството на Съвета на ЕС на официална церемония във Варна

Представители на 18 посолства у нас присъстваха на концерт на Виенския камерен оркестър, част от най-дълголетния музикален фестивал в България – ММФ „Варненско лято“
Испания пое председателството на Съвета на ЕС на официална церемония във Варна

Председателството на Съвета на Европейския съюз бе символично предадено от Швеция на Испания на специална церемония във Варна. То се сменя на ротационен принцип между държавите - членки на ЕС на всеки 6 месеца, като Испания застава начело от 1 юли. 

Тържествената церемония бе проведена във Фестивалния и конгресен център в морската столица, преди концерта на Виенския камерен оркестър, част от Международния музикален фестивал "Варненско лято". Специални гости на събитието бяха посланици и зам.-посланици от 18 посолства у нас – Испания, Швеция, Германия, Финландия, Словения, Австрия, Хърватия, Румъния,  Португалия, Франция, Нидерландия, Кипър, Албания, Словакия, Дания, Италия, Аржентина, Монголия, както и принц Виктор фон Изенбург от Германия. Присъстваха министърът на туризма Зарица Динкова и  зам.-министърът на външните работи Тихомир Стойчев.

Приветствие отправи кметът на Варна Иван Портних.

"Чест и гордост е за Варна, че чрез най-дълголетния музикален фестивал в България и един от най-старите в Европа - ММФ "Варненско лято", активно подкрепян от Община Варна, стана символичната смяна на председателството на Съвета на ЕС! Нека музиката се превърне в символ на единството и културното разнообразие между нас."

Портних благодари на артистичния директор на  ММФ „Варненско лято“ Марио Хосен, на всички организатори, на дипломатическите представители и гости, както и на почитателите на класическата музика.

Посланикът на Испания Н. Пр. Алехандро Поланко Мата изрази признателност към българските институции, които са помогнали за организацията на събитието. Той посочи, че мотото на испанското председателство е „Европа по-близо“, като идеята е събитията да се случват извън столиците на държавите, а концертът във Варна е пример за това.

Шведският посланик Н. Пр. Катарина Рангнит отбеляза, че лично за нея ЕС е нещо много повече от механизъм за вземане на общи решения, а е общи ценности и принципи, усещането да се чувстваш у дома си навсякъде в Европа.

От името на вицепремиера Мария Габриел послание поднесе заместник-министърът на външните работи Тихомир Стойчев, който заяви, че България приветства приоритетите, които Испания изтъква, и ще работи конструктивно за тяхната реализация. Той посочи, че в рамките на испанското председателство България може да се присъедини към Шенген, защото страната ни заслужава това.

След официалната част прозвуча специално написана за ММФ „Варненско лято” творба от испанския композитор Естебан Санс в изпълнение на Виенския камерен оркестър с диригент Педро Халфтер. Звучаха още “Адажио” на Красимир Кюркчийски, а пианистът Даниел Внуковски изпълни авторския камерен вариант на Първия концерт на Шопен.

В "Ода на радостта" от Деветата симфония на Бетовен, която е химн на Европейския съюз, се включиха и солисти, хор и оркестранти от Държавна опера Варна с диригент Надежда МакКюн и хор „Морски звуци” с диригент Росица Щерева. Изпълненията вдигнаха на крака публиката в залата, които извикаха на бис талантливите музиканти.

Организатор на ММФ „Варненско лято“ е Община Варна, а концертът на Виенския камерен оркестър се проведе под патронажа на испанския посланик у нас.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Емил Радев: ЕС трябва да покаже солидарност с България, която е на първа линия в пресрещането на мигрантския натиск

Варненският евродепутат настоява ЕС да финансира огради по външните си граници, тъй като стабилната гранична инфраструктура е от ключово значение за защитата на европейските граждани и запазването на целостта на Шенгенското пространство
Емил Радев: ЕС трябва да покаже солидарност с България, която е на първа линия в пресрещането на мигрантския натиск

Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев призова ЕС да инвестира в стени и огради за охрана на външните си граници. Темата беше поставена по време на пленарна сесия на Европейския парламент в Страсбург. 

"Стабилната гранична инфраструктура е от ключово значение за защитата на европейските граждани и запазването на целостта на Шенгенското пространство", категоричен е Радев.

Според него, в условията на безпрецедентен миграционен натиск, организирана престъпност и нови заплахи за сигурността,

ЕС трябва да покаже солидарност с държавите на първа линия като България,

които поемат основната тежест при охраната на общите европейски граници.

Евродепутатът изтъкна твърдата подкрепа на групата на ЕНП за осигуряването на еврофинансиране за стени, огради и други бариери, необходими за ефективната защита на външните граници на ЕС. Възпирайки нелегалната миграция и каналите за трафик на хора, те допринасят за сигурността на Европа.

По думите на Емил Радев физическите бариери, съчетани със съвременни технологии за наблюдение и засилено сътрудничество между държавите членки, са основата на един цялостен подход за управление на границите. "Силните граници са предпоставка за ефективна система за убежище и миграция", увери българският евродепутат и допълни, че напредъкът в тази област ще позволи на ЕС да защитава истински нуждаещите се, като същевременно се бори със злоупотребите в системата.

В позицията си Емил Радев за пореден път се обяви за твърда, но справедлива миграционна политика, основана на сигурността, върховенството на закона и защитата на европейските ценности.

2025 © Варна е / снимка: Офис - Емил Радев