Мобилно меню

Испания пое председателството на Съвета на ЕС на официална церемония във Варна

Представители на 18 посолства у нас присъстваха на концерт на Виенския камерен оркестър, част от най-дълголетния музикален фестивал в България – ММФ „Варненско лято“
Испания пое председателството на Съвета на ЕС на официална церемония във Варна

Председателството на Съвета на Европейския съюз бе символично предадено от Швеция на Испания на специална церемония във Варна. То се сменя на ротационен принцип между държавите - членки на ЕС на всеки 6 месеца, като Испания застава начело от 1 юли. 

Тържествената церемония бе проведена във Фестивалния и конгресен център в морската столица, преди концерта на Виенския камерен оркестър, част от Международния музикален фестивал "Варненско лято". Специални гости на събитието бяха посланици и зам.-посланици от 18 посолства у нас – Испания, Швеция, Германия, Финландия, Словения, Австрия, Хърватия, Румъния,  Португалия, Франция, Нидерландия, Кипър, Албания, Словакия, Дания, Италия, Аржентина, Монголия, както и принц Виктор фон Изенбург от Германия. Присъстваха министърът на туризма Зарица Динкова и  зам.-министърът на външните работи Тихомир Стойчев.

Приветствие отправи кметът на Варна Иван Портних.

"Чест и гордост е за Варна, че чрез най-дълголетния музикален фестивал в България и един от най-старите в Европа - ММФ "Варненско лято", активно подкрепян от Община Варна, стана символичната смяна на председателството на Съвета на ЕС! Нека музиката се превърне в символ на единството и културното разнообразие между нас."

Портних благодари на артистичния директор на  ММФ „Варненско лято“ Марио Хосен, на всички организатори, на дипломатическите представители и гости, както и на почитателите на класическата музика.

Посланикът на Испания Н. Пр. Алехандро Поланко Мата изрази признателност към българските институции, които са помогнали за организацията на събитието. Той посочи, че мотото на испанското председателство е „Европа по-близо“, като идеята е събитията да се случват извън столиците на държавите, а концертът във Варна е пример за това.

Шведският посланик Н. Пр. Катарина Рангнит отбеляза, че лично за нея ЕС е нещо много повече от механизъм за вземане на общи решения, а е общи ценности и принципи, усещането да се чувстваш у дома си навсякъде в Европа.

От името на вицепремиера Мария Габриел послание поднесе заместник-министърът на външните работи Тихомир Стойчев, който заяви, че България приветства приоритетите, които Испания изтъква, и ще работи конструктивно за тяхната реализация. Той посочи, че в рамките на испанското председателство България може да се присъедини към Шенген, защото страната ни заслужава това.

След официалната част прозвуча специално написана за ММФ „Варненско лято” творба от испанския композитор Естебан Санс в изпълнение на Виенския камерен оркестър с диригент Педро Халфтер. Звучаха още “Адажио” на Красимир Кюркчийски, а пианистът Даниел Внуковски изпълни авторския камерен вариант на Първия концерт на Шопен.

В "Ода на радостта" от Деветата симфония на Бетовен, която е химн на Европейския съюз, се включиха и солисти, хор и оркестранти от Държавна опера Варна с диригент Надежда МакКюн и хор „Морски звуци” с диригент Росица Щерева. Изпълненията вдигнаха на крака публиката в залата, които извикаха на бис талантливите музиканти.

Организатор на ММФ „Варненско лято“ е Община Варна, а концертът на Виенския камерен оркестър се проведе под патронажа на испанския посланик у нас.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Благомир Коцев се оплака на посланика на Великобритания: Общината има нужда от съдействието на държавата

Варна ще си възвърне позициите на международната карта, уверява кметът на морската столица
Благомир Коцев се оплака на посланика на Великобритания: Общината има нужда от съдействието на държавата

Кметът на Варна Благомир Коцев прие посланика на Великобритания у нас Н. Пр. Натаниел Копси. Това е първото посещение на дипломата в морския град. 

“Варна е град с шест университета и множество чуждестранни студенти. Едно от предизвикателствата пред нашето управление е от една страна да го превърнем в голям образователен център и от друга – да задържим младите хора тук. Това е сериозно предизвикателство и минава през връзката както с бизнеса, така и с държавата. През последните години Варна се развива предимно като център на морския туризъм и изостава по отношение на развитие на индустрията. Производствата са изнесени извън нашата община и ние работим усилено за изграждане на нови индустриални зони, съответно за разкриване на високоплатени работни места за квалифицираните млади хора, които завършват университетите ни”, каза кметът Коцев по време на срещата.

Той допълни, че Общината има нужда от съдействието на държавата за подобряване на транспортната свързаност на Варна с останалата част на страната. Кметът отбеляза, че в последните години пристанището ни е отстъпило лидерската си позиция в региона на портовете в Бургас и Констанца.

“За възстановяването им, както и за доизграждането на АМ „Хемус“, за строителството на АМ „Черно море“, е необходима подкрепа от правителството. Ако тези обекти станат приоритет на държавата, Варна ще си възвърне позициите на международната карта”, коментира Коцев. 

Посланик Копси прояви интерес към работата на Общинския съвет и бюджетната процедура, инвестициите, които предстои да бъдат направени в образователната инфраструктура в града, постигнатите нива на заплатите на заетите в градския транспорт на Варна, възнагражденията на лекарите и медицинските сестри.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър Община Варна