Мобилно меню

Мария Габриел е кандидатът за премиер на ГЕРБ-СДС

От утре започват разговорите с парламентарно представените партии за съставяне на правителство
Мария Габриел е кандидатът за премиер на ГЕРБ-СДС

Мария Габриел е кандидатът на ГЕРБ-СДС за премиер, обяви от парламентарната трибуна лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Ден по рано той описа бъдещия премиер като "красив, умен и многоезичен".

Еврокомисарят Мария Габриел е разговаряла вчера с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и е поискала неплатен отпуск от днес. Мария Габриел остава еврокомисар, докато тече процедурата. Тя може да се върне в Еврокомисията, когато реши да прекрати отпуска си. Засега в Брюксел се въздържат от коментар какво ще стане, ако тя успее да създаде правителство в България.

Лидерът на ЕНП Манфред Вебер приветства номинирането на Габриел за премиер. Според него тя има опита и международния авторитет да преодолее политическия застой в София. Той изрази пълна подкрепа за ГЕРБ и СДС, които членуват в ЕНП и които според него поставят интересите на страната на първо място.

Габриел получи поздравления и от външния министър на Италия Антонио Таяни, от премиера на Гърция Кириакос Мицотакис, от бившия еврокомисар и настоящ кмет на Лисабон Карлос Мудас и от бившия президент на Украйна Петро Порошенко.

"Най-добри пожелания на моята приятелка Мария Габриел, номинирана за министър-председател на България, основен европейски и атлантически партньор, с когото можем да посрещнем предизвикателствата на нашето време заедно. Добра работа!", написа Антонио Таяни, министър на външните работи на Италия.

"Приветствам новината за номинацията на Мария Габриел за министър-председател на България. Нейните опит и лидерски качества могат да бъдат фактор за преодоляването на политическия застой и България да продължи напред", написа Кириакос Мицотакис, премиер на Гърция.

"Мария е един от най-изключителните и блестящи политици от нейното поколение. Тя проявява грижа към хората и винаги се фокусира върху резултатите. Поздравления", написа Карлос Моедас, кмет на Лисабон.

"Приветствам решението на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, наш партньор в политическото семейство на ЕНП и приятел на Украйна, да номинира Мария Габриел за кандидат за поста министър-председател на България. Нейният международен авторитет и силна подкрепа за Украйна са извън съмнение. Искрено ѝ желаем успех и очакваме да работим заедно в бъдеще", написа Петро Порошенко, президент на Украйна 2014-2019.

Българските евродепутати от групата на ГЕРБ също изразиха подкрепата си за кандидатурата на Мария Габриел за премиер.

От президентската институция у нас заявиха, че ще коментират предложението за правителство на ГЕРБ-СДС, след като стане ясен пълният му състав.

Положителна оценка за издигането на Габриел като кандидат за премиер изказаха и парламентарно представените партии. Някои дори изразиха учудване, че тя е готова да изостави високата си позиция в Европа. Конкретни отговори на въпроса биха ли подкрепили правителство начело с Габриел, лидерите на повечето партии казаха, че ще дадат след като проведат с нея конкретни разговори за планираните политики. Утре след 11:30 часа Мария Габриел ще проведе срещи с представителите на ДПС, БСП и ИТН. По настояване на ПП-ДБ срещата с тях ще бъде проведена в петък, в "късния следобед" за да може в нея да участват и лидерите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев. Във всички срещи на Мария Габриел с представителите на парламентарно представените партии ще участва и ръководството на ПГ на ГЕРБ-СДС. За момента единствено "Възраждане" не са поканени на среща, но от партията на Костадинов нееднократно заявиха, че биха подкрепили единствено правителство, излъчено с техен мандат.

Коя е Мария Габриел

Мария Иванова Габриел (по баща Неделчева) е депутат в Европейския парламент от групата на Европейската народна партия (ЕНП) (2009 – 2017), зам.-председател на ЕНП Жени (от 2012 г.) и зам.-председател на Групата на ЕНП в Европейския парламент и ръководител на българската делегация в групата (от 2014 г.).

От 7 юли 2017 до 1 декември 2019 година е еврокомисар за цифровата икономика и общество в Комисията „Юнкер“. След това става еврокомисар за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта в Комисията „Фон дер Лайен“.

Мария Габриел е родена на 20 май 1979 г. в Хаджидимово. През 1997 г. завършва Езикова гимназия „Д-р Петър Берон“, Кюстендил, а през 2001 г. придобива бакалавърска степен по „Българска и френска филология“ в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. Продължава образованието си в Института по политически науки в Бордо, Франция, където изучава международни отношения, история на европейските институции, политическа социология, сравнителна политика. Завършва магистратура по „Сравнителна политика и международни отношения“ в Докторската академия по политически науки, Бордо през 2003 г.

От 2004 до 2008 г. е помощник научен изследовател в Института по политически науки в Бордо, Франция. От 2012 до 2014 г. е координатор на ЕНП в Комисията по права на жените и равенство между половете на Европейския парламент. На 19 октомври 2012 г. Мария Габриел е избрана за заместник-председател на ЕНП жени. През юни 2013 г. е избрана за „Евродепутат на годината“ в категория „Равенство на половете“.

След европейските избори през 2014 г. Мария Габриел е зам.-председател на Групата на ЕНП в Европейския парламент по въпросите на Средиземноморието, Близкия изток и Северна Африка и ръководител на българската делегация в Групата на ЕНП.

През 2015 г. Европейската асоциация на агенциите по комуникации ѝ връчва отличието „Евродепутат, защитник на социална кауза“ за приноса ѝ за равенството между половете и правата на жените. През 2016 г. получава награда „Евродепутат на годината“ в категория „Развитие“ и орден „Сан Карлос“ на правителството на Колумбия за заслуги към страната в областта на международните отношения и дипломацията.

2023 © Варна е / снимка фейсбук

Варненският евродепутат Емил Радев: Предизвикателствата ни научиха да действаме заедно!

С българските колеги в европарламента винаги сме успявали да преодолеем партийните си различия, за да защитаваме нашите национални каузи, изтъкна Емил Радев
Варненският евродепутат Емил Радев: Предизвикателствата ни научиха да действаме заедно!

Предизвикателствата, които връхлетяха Европа през последните години, ни дадоха ценен урок, че трябва да действаме заедно, вместо да се спасяваме поединично. Показаха ни колко е важно да реагираме изпреварващо, още по-координирано и ефективно, за да сме устойчиви при кризи. Така евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ Емил Радев коментира на пресконференция във Варна отиващия си мандат на Европейския парламент и трудностите, пред които се изправиха държавите членки на ЕС.

Евродепутатът представи пред медиите отчет за дейността си през мандат 2019-2024 г. и информира, че ще го публикува и в електронен вариант. „С българските колеги от представените в ЕП политически сили винаги сме успявали да преодолеем партийните си различия, за да защитаваме нашите национални каузи“, изтъкна Радев. Той даде за пример единните усилия за приемането ни в Шенген, за окончателното прекратяване на Механизма за сътрудничество и проверка, станал символ на двойните стандарти, и дори за включването на дългогодишната идея за изграждане на плавателен канал между Русе и Варна сред приоритетните проекти в обхвата на Трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T). „ГЕРБ се ползва с доверие в ЕНП, затова, отстоявайки позиции, винаги сме получавали подкрепата на най-голямото политическо семейство в Европа“, подчерта Емил Радев.

Той отчете пред журналистите акценти от работата си по 13 доклада и 14 становища като докладчик от страна на ЕП и ЕНП, 6 предложения за резолюции, 35 парламентарни въпроса към ЕК и Съвета, стотици речи и изказвания в пленарната зала и в парламентарните комисии. „Сухата статистика обаче не отразява обема на свършеното през мандата, защото например само по досието за създаването на новия орган за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма (AMLA), по което работих като докладчик, бяха подадени над 1000 изменения, а колеги пресметнаха, че разискванията по текста са продължили повече от 500 часа“, отбеляза Радев. Той уточни, че пакетът за борба с изпирането на пари, който предстои следващата седмица да се гласува окончателно на пленарна сесия, бе сред приоритети на ЕС през мандата. 

Евродепутатът напомни, че относно бъдещата агенция след решение на Съда на ЕС Европейският парламент за първи път участва при избора на седалище на равни начала със Съвета. Германският град Франкфурт бе избран за домакин на AMLA измежду кандидатурите на 9 държави. „Уви, България не бе сред тях – дори „не си пуснахме фиша“, въпреки че сме единствената страна членка, в която няма седалище на европейска агенция“, допълни Радев. Като слабост на страната ни в тази област той посочи и включването ѝ в „сивия списък“ на глобалния надзорен орган за борба с изпирането на пари – Financial Action Task Force (FATF), в резултат на което сме под засилено наблюдение наред с други 22 юрисдикции по света. „Това е сериозен репутационен удар върху финансовата ни система и ясен знак за управленски пропуски през 2021–2022 г., когато са изготвяни докладите с тревожната оценка за България“, коментира евродепутатът.

Той обобщи пред медиите законодателния напредък, постигнат в ЕП по отношение на дигитализацията на съдебните системи – тема, по която активно работи, допринасяйки за съкращаване на сроковете на съдебното производство и намаляване на разходите по делата. „Пандемията ни принуди да реорганизираме работата си. Тя значително ускори цифровия преход и днес сред знаковите решения през мандата можем да отчетем и първия в света законодателен акт за изкуствения интелект, който проправя път за глобален и основан на риска подход към етичен, безопасен и надежден изкуствен интелект“, каза Емил Радев.

Той постави фокус и върху законодателните мерки за облекчаване на бюрократичните процедури за гражданите и бизнеса. По думите му с въвеждането на повече цифрови инструменти в дружественото право например се премахват формалности, които според прогнозите на Еврокомисията ще спестяват на компаниите в ЕС 437 млн. евро годишно. 

Сред личните си каузи евродепутатът, който е и посланик на библиотеките в ЕП, отчете ангажимента си към инициативи, насърчаващи интереса на младите хора към процесите в ЕС. Специално внимание обърна и на изложбата „Провадия-Солницата – най-древният солодобивен и градски център в Европа (5600–4350 г. пр. Хр.)“, която организира в ЕП, продължавайки усилията си от предходния мандат за популяризиране на богатото културно-историческо наследство на България.

По повод предстоящите на 9 юни евроизбори Емил Радев заяви, че

пълноправното членство в Шенген и еврозоната остава сред големите цели на страната ни.

„Със сигурност актуална ще бъде и темата за миграцията, по която доста се спекулира. Отдавна беше ясно, че Дъблинският регламент не работи добре, но до края на този мандат ще гласуваме новия пакт за миграцията, който дава възможност за по-силен и ефективен контрол на външните граници на ЕС, за по-адекватни действия при кризи и по-бързо връщане на икономическите мигранти към държавите, от които идват“, информира евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ. 

„Евроизборите у нас са с традиционно ниска избирателна активност, но в повечето страни членки се надига вълна от крайнодесен екстремизъм и популизъм, която може да бъде изключително опасна“, предупреди той, като добави, че не очаква рязък завой в политиката на ЕП след вота, тъй като според прогнозите ЕНП ще повиши резултата си и проевропейските сили отново ще имат мнозинство. 

Емил Радев изрази надежда следващото българско правителство да подобри комуникацията между изпълнителната власт и евродепутатите. „Тя е важна за добрата защита на националните интереси в ЕС, защото директивите, които днес приемаме в Европарламента, само до 2-3 години ще трябва да бъдат въведени в нашето законодателство“, поясни той и увери, че гласът на България се чува в европейските институции. „Не сме наблюдател на процесите, а равностоен участник във вземането на решения за бъдещето на Европа“, заключи Емил Радев. 

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Емил Радев