Мобилно меню

Портних: Наближат ли избори, всички се сещат за Аспаруховия мост!

Общината е готова да съдейства, но до момента от АПИ не са предоставени проекти за ремонт на Аспаруховия мост, подчерта Портних
Портних: Наближат ли избори, всички се сещат за Аспаруховия мост!
575

 

"Ремонтът на Аспаруховия мост не трябва да е предизборно упражнение! Наближат ли избори, темата изведнъж става „актуална“, всеки започва да дава акъл, да снима моста отгоре и отдолу, и да прави най-различни внушения. Да, мостът трябва да бъде ремонтиран! Готови сме да съдействаме за създаване на необходимите проекти, защото такива към момента очевидно няма."

Това заяви кметът Иван Портних по повод темата, която очаквано предизвиква значителен граждански интерес поради факта, че Аспаруховият мост е ключова пътна артерия.

Той направи кратка хронология на свършеното до момента от Община Варна:

"През 2015 г. Община Варна осигури финансиране и възложи изготвянето на технически паспорт на Аспаруховия мост и идеен проект за основен ремонт, след което те бяха предадени на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).

През 2016 година МРРБ и АПИ възложиха, осигуриха, финансираха и изпълниха ремонт на  мостови съоръжения с номера 1,3,5, а през 2017 и на мостове 2, 4, 6.

През есента на 2020 г. бяха организирани от страна на Община Варна работни срещи с КАБ, САБ и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране за определяне на изискванията към заданието за проектиране на ремонта на останалата част от Аспаруховия мост.

Бяха обсъдени предложения относно пешеходната конзола, възможността за велоалея, запазване и изместване на тролейбусните стълбове, видеонаблюдение, системите за безопасност и други. Всички предложенията бяха предоставени на АПИ за съставяне на задание за проектиране за ремонта на моста.

На 18 май 2021 г. Община Варна получи искане от АПИ за осигуряване на сумата от 8 237 755 лв с ДДС, само за лявото платно на пътното съоръжение.

С писмо от 28 май 2021 г. Община Варна е изискала от АПИ техническото задание за проектиране и изготвената проектна документация за обекта - за запознаване и съгласуване с администрацията и с Общинския съвет, предвид исканото финансиране.

До момента обаче от АПИ не са предоставени проекти за ремонт на Аспаруховия мост.

През месец май т.г. служебният министър на МРРБ Иван Шишков, предложи Община Варна да подпише Споразумение с АПИ за „реализиране на споделени услуги или дейности“, във връзка с ремонта на Аспаруховия мост.

Такова споразумение обаче не може да бъде подписано, тъй като съгласно чл. 63 ал. 8 от ЗМСМА Общинският съвет може да приема решения за провеждане на политика за реализиране на споделени услуги до изтичането на 39 месеца от неговото избиране. В конкретния случай този срок е изтекъл".

2023 © Варна е

Емил Радев във Варна: Създаването на обща европейска армия е стратегическа необходимост 

ЕС изостава в превъоръжаването, но има потенциал да навакса в рамките на 5-6 години, ако вложи усилия в развитие на своята отбранителна индустрия, подчерта варненският евродепутат в дискусия с ученици от Първа езикова гимназия в морската столица
Емил Радев във Варна: Създаването на обща европейска армия е стратегическа необходимост 

Сигурността на ЕС, икономическите предизвикателства и ползите за България от членството в еврозоната бяха сред ключовите теми в дискусия между евродепутата от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев и ученици от варненската Първа езикова гимназия, която е училище посланик на Европейския парламент. Срещата се състоя в Областния информационен център във Варна.

"През последните 80 години Европа инвестира в благосъстоянието на своите граждани и се превърна в най-привлекателното място за живот, но по отношение на сигурността си остава силно зависима от външни съюзници. Който обаче не храни своя армия, рано или късно храни чужда", подчерта Радев в отговор на въпросите на учениците относно нарастващата геополитическа нестабилност и решенията, с които ЕС ще гарантира собствената си сигурност, особено в контекста на руската агресия в Украйна и променящите се външнополитически приоритети на САЩ.

Евродепутатът коментира, че ЕС изостава в превъоръжаването, но има потенциал да навакса в рамките на 5-6 години, ако вложи усилия в развитие на своята отбранителна индустрия. "Военните конфликти вече не се водят само с танкове и автомати, а с дронове, роботи, хиперзвукови ракети, а се оказа например, че Европа няма с какво да замести американското сателитно наблюдение", заяви Емил Радев. Според него инвестициите в европейската оръжейна промишленост са значително по-изгодни от внос на въоръжение от трети страни, но предизвикателство остава и недостигът на квалифицирани кадри.

Той определи като стратегическа необходимост създаването на обща европейска армия.

По думите му това ще направи Европа фактор в глобалната сигурност и ще засили позициите ѝ в полето на дипломацията.

"С редовното правителство страната ни се върна на европейската сцена като предвидим и добър партньор. Никой не иска да преговоря с кабинет, който има хоризонт на работа едва 2-3 месеца, така че политическата нестабилност у нас изигра роля за забавянето на присъединяването ни към Шенгенското пространство. След Шенген остава още една решителна стъпка за пълното ни интегриране в структурите на ЕС – влизането в еврозоната", отбеляза Радев.

Учениците проявиха интерес към готовността на България за приемане на еврото и мерките срещу евентуални спекулации на пазара. Евродепутатът информира, че с конвергентния доклад през май страната ни очаква дата за присъединяването си. Той изтъкна, че членството в еврозоната ще гарантира стабилност и предвидимост в икономиката ни. "Еврото ще донесе повече чуждестранни инвестиции, повече сигурност в банковия сектор, по-ниски лихви, отпадане на таксите при превалутиране и ще изкара сивата икономика на светло", каза евродепутатът. Попитан за перспективите за въвеждане на дигитално евро, той поясни, че не става дума за криптовалута, а за финансов инструмент, който да допълва парите в брой. "Идеята предизвиква сериозни дебати и се посреща с голяма съпротива в страни като Германия и Австрия, така че ЕС е много далеч от постигането на необходимия консенсус", уточни Радев.

По отношение на търговската политика със САЩ, той увери, че ЕС има пълна готовност за контрамерки срещу наложените високи мита, но изтъкна

нуждата от диалог и стабилни икономически отношения със стратегическите партньори.

Акцент в дискусията бяха също фалшивите новини и заплахите в киберпространството. Според Радев България трябва значително да подобри своята киберсигурност, тъй като заплахите не се изчерпват само с хакване на сайтове – необходими са сериозни мерки в защита на стратегически обекти като летища, язовири, електропреносни мрежи и др.

Учениците поставиха въпроси и за дейността на Европейския парламент, изоставането ни по Плана за възстановяване и устойчивост, конкурентоспособността на ЕС спрямо САЩ и Китай, защитата на личните данни, плановете за ревизия на Зелената сделка и др.

Емил Радев насърчи младите хора да мислят критично и да участват активно в процесите, които определят бъдещето на ЕС. Той се ангажира да продължава да подкрепя инициативите на училището, сред които е и съвместният конкурс, посветен на Деня на Европа. В знак на благодарност за доброто партньорство при организацията на Националния ученически конкурс за историческа памет "Будител" евродепутатът бе удостоен с почетна грамота. Като възпитаник на гимназията той получи официална покана за честването на нейния 60-годишен юбилей. С предстоящите тържества училището ще отбележи и 145 години от създаването на Първа мъжка гимназия, на която е приемник.

2025 © Варна е / снимката е илюстративна