Мобилно меню

Варненският евродепутат Емил Радев: Предизвикателствата ни научиха да действаме заедно!

С българските колеги в европарламента винаги сме успявали да преодолеем партийните си различия, за да защитаваме нашите национални каузи, изтъкна Емил Радев
Варненският евродепутат Емил Радев: Предизвикателствата ни научиха да действаме заедно!

Предизвикателствата, които връхлетяха Европа през последните години, ни дадоха ценен урок, че трябва да действаме заедно, вместо да се спасяваме поединично. Показаха ни колко е важно да реагираме изпреварващо, още по-координирано и ефективно, за да сме устойчиви при кризи. Така евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ Емил Радев коментира на пресконференция във Варна отиващия си мандат на Европейския парламент и трудностите, пред които се изправиха държавите членки на ЕС.

Евродепутатът представи пред медиите отчет за дейността си през мандат 2019-2024 г. и информира, че ще го публикува и в електронен вариант. „С българските колеги от представените в ЕП политически сили винаги сме успявали да преодолеем партийните си различия, за да защитаваме нашите национални каузи“, изтъкна Радев. Той даде за пример единните усилия за приемането ни в Шенген, за окончателното прекратяване на Механизма за сътрудничество и проверка, станал символ на двойните стандарти, и дори за включването на дългогодишната идея за изграждане на плавателен канал между Русе и Варна сред приоритетните проекти в обхвата на Трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T). „ГЕРБ се ползва с доверие в ЕНП, затова, отстоявайки позиции, винаги сме получавали подкрепата на най-голямото политическо семейство в Европа“, подчерта Емил Радев.

Той отчете пред журналистите акценти от работата си по 13 доклада и 14 становища като докладчик от страна на ЕП и ЕНП, 6 предложения за резолюции, 35 парламентарни въпроса към ЕК и Съвета, стотици речи и изказвания в пленарната зала и в парламентарните комисии. „Сухата статистика обаче не отразява обема на свършеното през мандата, защото например само по досието за създаването на новия орган за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма (AMLA), по което работих като докладчик, бяха подадени над 1000 изменения, а колеги пресметнаха, че разискванията по текста са продължили повече от 500 часа“, отбеляза Радев. Той уточни, че пакетът за борба с изпирането на пари, който предстои следващата седмица да се гласува окончателно на пленарна сесия, бе сред приоритети на ЕС през мандата. 

Евродепутатът напомни, че относно бъдещата агенция след решение на Съда на ЕС Европейският парламент за първи път участва при избора на седалище на равни начала със Съвета. Германският град Франкфурт бе избран за домакин на AMLA измежду кандидатурите на 9 държави. „Уви, България не бе сред тях – дори „не си пуснахме фиша“, въпреки че сме единствената страна членка, в която няма седалище на европейска агенция“, допълни Радев. Като слабост на страната ни в тази област той посочи и включването ѝ в „сивия списък“ на глобалния надзорен орган за борба с изпирането на пари – Financial Action Task Force (FATF), в резултат на което сме под засилено наблюдение наред с други 22 юрисдикции по света. „Това е сериозен репутационен удар върху финансовата ни система и ясен знак за управленски пропуски през 2021–2022 г., когато са изготвяни докладите с тревожната оценка за България“, коментира евродепутатът.

Той обобщи пред медиите законодателния напредък, постигнат в ЕП по отношение на дигитализацията на съдебните системи – тема, по която активно работи, допринасяйки за съкращаване на сроковете на съдебното производство и намаляване на разходите по делата. „Пандемията ни принуди да реорганизираме работата си. Тя значително ускори цифровия преход и днес сред знаковите решения през мандата можем да отчетем и първия в света законодателен акт за изкуствения интелект, който проправя път за глобален и основан на риска подход към етичен, безопасен и надежден изкуствен интелект“, каза Емил Радев.

Той постави фокус и върху законодателните мерки за облекчаване на бюрократичните процедури за гражданите и бизнеса. По думите му с въвеждането на повече цифрови инструменти в дружественото право например се премахват формалности, които според прогнозите на Еврокомисията ще спестяват на компаниите в ЕС 437 млн. евро годишно. 

Сред личните си каузи евродепутатът, който е и посланик на библиотеките в ЕП, отчете ангажимента си към инициативи, насърчаващи интереса на младите хора към процесите в ЕС. Специално внимание обърна и на изложбата „Провадия-Солницата – най-древният солодобивен и градски център в Европа (5600–4350 г. пр. Хр.)“, която организира в ЕП, продължавайки усилията си от предходния мандат за популяризиране на богатото културно-историческо наследство на България.

По повод предстоящите на 9 юни евроизбори Емил Радев заяви, че

пълноправното членство в Шенген и еврозоната остава сред големите цели на страната ни.

„Със сигурност актуална ще бъде и темата за миграцията, по която доста се спекулира. Отдавна беше ясно, че Дъблинският регламент не работи добре, но до края на този мандат ще гласуваме новия пакт за миграцията, който дава възможност за по-силен и ефективен контрол на външните граници на ЕС, за по-адекватни действия при кризи и по-бързо връщане на икономическите мигранти към държавите, от които идват“, информира евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ. 

„Евроизборите у нас са с традиционно ниска избирателна активност, но в повечето страни членки се надига вълна от крайнодесен екстремизъм и популизъм, която може да бъде изключително опасна“, предупреди той, като добави, че не очаква рязък завой в политиката на ЕП след вота, тъй като според прогнозите ЕНП ще повиши резултата си и проевропейските сили отново ще имат мнозинство. 

Емил Радев изрази надежда следващото българско правителство да подобри комуникацията между изпълнителната власт и евродепутатите. „Тя е важна за добрата защита на националните интереси в ЕС, защото директивите, които днес приемаме в Европарламента, само до 2-3 години ще трябва да бъдат въведени в нашето законодателство“, поясни той и увери, че гласът на България се чува в европейските институции. „Не сме наблюдател на процесите, а равностоен участник във вземането на решения за бъдещето на Европа“, заключи Емил Радев. 

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Емил Радев

Емил Радев във Варна: Създаването на обща европейска армия е стратегическа необходимост 

ЕС изостава в превъоръжаването, но има потенциал да навакса в рамките на 5-6 години, ако вложи усилия в развитие на своята отбранителна индустрия, подчерта варненският евродепутат в дискусия с ученици от Първа езикова гимназия в морската столица
Емил Радев във Варна: Създаването на обща европейска армия е стратегическа необходимост 

Сигурността на ЕС, икономическите предизвикателства и ползите за България от членството в еврозоната бяха сред ключовите теми в дискусия между евродепутата от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев и ученици от варненската Първа езикова гимназия, която е училище посланик на Европейския парламент. Срещата се състоя в Областния информационен център във Варна.

"През последните 80 години Европа инвестира в благосъстоянието на своите граждани и се превърна в най-привлекателното място за живот, но по отношение на сигурността си остава силно зависима от външни съюзници. Който обаче не храни своя армия, рано или късно храни чужда", подчерта Радев в отговор на въпросите на учениците относно нарастващата геополитическа нестабилност и решенията, с които ЕС ще гарантира собствената си сигурност, особено в контекста на руската агресия в Украйна и променящите се външнополитически приоритети на САЩ.

Евродепутатът коментира, че ЕС изостава в превъоръжаването, но има потенциал да навакса в рамките на 5-6 години, ако вложи усилия в развитие на своята отбранителна индустрия. "Военните конфликти вече не се водят само с танкове и автомати, а с дронове, роботи, хиперзвукови ракети, а се оказа например, че Европа няма с какво да замести американското сателитно наблюдение", заяви Емил Радев. Според него инвестициите в европейската оръжейна промишленост са значително по-изгодни от внос на въоръжение от трети страни, но предизвикателство остава и недостигът на квалифицирани кадри.

Той определи като стратегическа необходимост създаването на обща европейска армия.

По думите му това ще направи Европа фактор в глобалната сигурност и ще засили позициите ѝ в полето на дипломацията.

"С редовното правителство страната ни се върна на европейската сцена като предвидим и добър партньор. Никой не иска да преговоря с кабинет, който има хоризонт на работа едва 2-3 месеца, така че политическата нестабилност у нас изигра роля за забавянето на присъединяването ни към Шенгенското пространство. След Шенген остава още една решителна стъпка за пълното ни интегриране в структурите на ЕС – влизането в еврозоната", отбеляза Радев.

Учениците проявиха интерес към готовността на България за приемане на еврото и мерките срещу евентуални спекулации на пазара. Евродепутатът информира, че с конвергентния доклад през май страната ни очаква дата за присъединяването си. Той изтъкна, че членството в еврозоната ще гарантира стабилност и предвидимост в икономиката ни. "Еврото ще донесе повече чуждестранни инвестиции, повече сигурност в банковия сектор, по-ниски лихви, отпадане на таксите при превалутиране и ще изкара сивата икономика на светло", каза евродепутатът. Попитан за перспективите за въвеждане на дигитално евро, той поясни, че не става дума за криптовалута, а за финансов инструмент, който да допълва парите в брой. "Идеята предизвиква сериозни дебати и се посреща с голяма съпротива в страни като Германия и Австрия, така че ЕС е много далеч от постигането на необходимия консенсус", уточни Радев.

По отношение на търговската политика със САЩ, той увери, че ЕС има пълна готовност за контрамерки срещу наложените високи мита, но изтъкна

нуждата от диалог и стабилни икономически отношения със стратегическите партньори.

Акцент в дискусията бяха също фалшивите новини и заплахите в киберпространството. Според Радев България трябва значително да подобри своята киберсигурност, тъй като заплахите не се изчерпват само с хакване на сайтове – необходими са сериозни мерки в защита на стратегически обекти като летища, язовири, електропреносни мрежи и др.

Учениците поставиха въпроси и за дейността на Европейския парламент, изоставането ни по Плана за възстановяване и устойчивост, конкурентоспособността на ЕС спрямо САЩ и Китай, защитата на личните данни, плановете за ревизия на Зелената сделка и др.

Емил Радев насърчи младите хора да мислят критично и да участват активно в процесите, които определят бъдещето на ЕС. Той се ангажира да продължава да подкрепя инициативите на училището, сред които е и съвместният конкурс, посветен на Деня на Европа. В знак на благодарност за доброто партньорство при организацията на Националния ученически конкурс за историческа памет "Будител" евродепутатът бе удостоен с почетна грамота. Като възпитаник на гимназията той получи официална покана за честването на нейния 60-годишен юбилей. С предстоящите тържества училището ще отбележи и 145 години от създаването на Първа мъжка гимназия, на която е приемник.

2025 © Варна е / снимката е илюстративна