Мобилно меню

Близо 200 свободни работни места в сферата на образованието във Варна през септември

В областта през месеца са постъпили на работа над 630 безработни
Близо 200 свободни работни места в сферата на образованието във Варна през септември
635

На работа в област Варна през септември 2023 г. са постъпили 633 безработни лица. 98,74% от тях са устроени на работа на първичния трудов пазар (625). През месеца в трудова заетост са устроени 88 младежи на възраст до 29 години, както и 38 продължително безработни лица (с регистрация в бюрата по труда над 1 година).

През септември 2023 г. в бюрата по труда от областта са заявени 539 работни места. На първичния пазар са обявени 536 работни места. Най-много от заявените през месеца места са от сферата на образование (188) и търговия (85) и хотелиерството и ресторантьорство (63). Следват административни и стопански дейности (59), преработваща промишленост (38), хуманно здравеопазване (24) и държавна администрация (17). По схеми на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” са обявени 3 работни места. 

Равнището на безработица във Варненска област през септември 2023 г. е 3% . Броят на регистрираните безработни в бюрата по труда от областта е 5 966, с 46 повече спрямо месец август на 2023 г. (5920). През текущия месец равнището на безработица  запазва нивото си от предходния месец. 

В град Варна броят на регистрираните безработни през септември 2023 г. е 3078 – със 71 лица повече спрямо август 2023 г. (3 007). Равнището на безработица в града е 2%.

2023 © Варна е

Според проучване: Работодателите са внимателни към разширяване на екипа си

Задълбочаващият се недостиг на квалифицирани кадри принуждава компаниите да оптимизират и задържат съществуващите си екипи
Според проучване: Работодателите са внимателни към разширяване на екипа си

Според националното изследване на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април – септември 2025 г., отчитайки положителен коефициент на заетост от +3%. Той бележи лек спад с един процентентен пункт спрямо предходните шест месеца и значително по-ниско ниво в сравнение със същия период на 2024 г., когато коефициентът достигна +16%. Данните сочат, че работодателите залагат на стабилност с минимален растеж, предпочитайки по-внимателен подход към разширяване на екипите си.

Проучването, обхващащо 1078 компании от 12 икономически сектора, показва, че 22% от анкетираните планират да увеличат персонала, докато 19% очакват съкращения, а 53% не предвиждат промени.

 "За разлика от предходния период делът на несигурните работодатели значително намаля – от 24% на 12%", коментира Надя Василева, председател на Българската конфедерация по заетостта.

"Този спад се дължи основно на задълбочаващия се недостиг на квалифицирани кадри, който принуждава компаниите да оптимизират и задържат съществуващите си екипи. Работодателите вече търсят не просто служители, а устойчиви решения – подхождат внимателно към подбора и се фокусират върху дългосрочната ефективност, особено в контекста на глобалната несигурност и технологичните промени".

Сред регионите, включени в изследването,

София остава най-динамичният пазар на труда – 62% от работодателите в столицата планират да наемат нови служители.

Въпреки това делът им спада с 12 процентни пункта спрямо предишните шест месеца, което сигнализира за затихване на интензивния растеж, характерен за последните няколко години.

В Пловдив (+14%), Варна (+12%) и Бургас (+10%) се наблюдава умерено нарастване в намеренията за наемане на нови служители, което подсказва разширяване на икономическата активност извън столицата. Единствено Русе остава без промяна (+2%) спрямо предишния изследван период.

"Регионалните разлики показват, че е време за по-целенасочени политики на местно ниво. Докато София се стабилизира, виждаме потенциал за растеж в Пловдив, Варна и Бургас – при правилна подкрепа и инвестиции", подчертава Надя Василева.

Информационните технологии запазват лидерската си позиция с прогноза за +15% нетен коефициент на заетостта. Въпреки това тенденцията е низходяща – от +24% преди година и +19% за предходния период. Същевременно секторите "Производство" (+13%) и "Финансови и застрахователни дейности, недвижими имоти и бизнес услуги" (+12%) отбелязват ръст съответно с четири и шест процентни пункта.

Положителни нагласи за наемане споделят и работодателите от секторите "Хотелиерство и ресторантьорство" (+10%) и "Селско, горско и рибно стопанство" (+4%) – знак за оживление в сезонно зависимите индустрии.

"Най-важният извод от това изследване е, че работодателите се научиха да се адаптират. Те вече не реагират панически на промени, а планират стратегически – с мисъл за устойчив растеж и задържане на кадрите", заключи Надя Василева.

2025 © Варна е