Мобилно меню

Планират изграждането на Черноморски младежки център във Варна

Центърът ще осигурява подкрепа на младежи в риск, планират се и съвместни събития с подобни организации в България и чужбина
Планират изграждането на Черноморски младежки център във Варна
946

С проект за Черноморски младежки център община Варна ще кандидатства по Националния план за възстановяване и устойчивост. Това стана ясно след последната за 2022-ра година сесия на местния парламент, на която предложението на кмета Иван Портних бе одобрено от Общински съвет – Варна.

Черноморският младежки център ще предоставя подкрепа на млади хора до 29 г. В него трябва има разнообразие от дейности, включително международни, които да отговарят на нуждите и желанията на младежите. Едно от изискванията е центърът да осигури поне 10 работни места, от които най-малко 5 младежки работници, 2 ромски медиатори, както и психолог, социален работник, педагог и други подходящи специалисти за обезпечаване на образователните дейности.

Чрез центъра Община Варна ще осигури образователна подкрепа на младежи, които ходят на училище, но са изложени на риск от отпадане. Ще се предоставят индивидуални услуги за социално включване на младежи от уязвими групи. Предвижда се също така организиране на обмени и съвместни събития с други младежки центрове в България и в чужбина.

Безвъзмездната финансова помощ по проекта е 100%, като общата стойност е до 4,3 млн. лева. Крайният срок за електронно подаване на апликационния пакет е 30 декември 2022 г.

2022 © Варна е

Според проучване: Работодателите са внимателни към разширяване на екипа си

Задълбочаващият се недостиг на квалифицирани кадри принуждава компаниите да оптимизират и задържат съществуващите си екипи
Според проучване: Работодателите са внимателни към разширяване на екипа си

Според националното изследване на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април – септември 2025 г., отчитайки положителен коефициент на заетост от +3%. Той бележи лек спад с един процентентен пункт спрямо предходните шест месеца и значително по-ниско ниво в сравнение със същия период на 2024 г., когато коефициентът достигна +16%. Данните сочат, че работодателите залагат на стабилност с минимален растеж, предпочитайки по-внимателен подход към разширяване на екипите си.

Проучването, обхващащо 1078 компании от 12 икономически сектора, показва, че 22% от анкетираните планират да увеличат персонала, докато 19% очакват съкращения, а 53% не предвиждат промени.

 "За разлика от предходния период делът на несигурните работодатели значително намаля – от 24% на 12%", коментира Надя Василева, председател на Българската конфедерация по заетостта.

"Този спад се дължи основно на задълбочаващия се недостиг на квалифицирани кадри, който принуждава компаниите да оптимизират и задържат съществуващите си екипи. Работодателите вече търсят не просто служители, а устойчиви решения – подхождат внимателно към подбора и се фокусират върху дългосрочната ефективност, особено в контекста на глобалната несигурност и технологичните промени".

Сред регионите, включени в изследването,

София остава най-динамичният пазар на труда – 62% от работодателите в столицата планират да наемат нови служители.

Въпреки това делът им спада с 12 процентни пункта спрямо предишните шест месеца, което сигнализира за затихване на интензивния растеж, характерен за последните няколко години.

В Пловдив (+14%), Варна (+12%) и Бургас (+10%) се наблюдава умерено нарастване в намеренията за наемане на нови служители, което подсказва разширяване на икономическата активност извън столицата. Единствено Русе остава без промяна (+2%) спрямо предишния изследван период.

"Регионалните разлики показват, че е време за по-целенасочени политики на местно ниво. Докато София се стабилизира, виждаме потенциал за растеж в Пловдив, Варна и Бургас – при правилна подкрепа и инвестиции", подчертава Надя Василева.

Информационните технологии запазват лидерската си позиция с прогноза за +15% нетен коефициент на заетостта. Въпреки това тенденцията е низходяща – от +24% преди година и +19% за предходния период. Същевременно секторите "Производство" (+13%) и "Финансови и застрахователни дейности, недвижими имоти и бизнес услуги" (+12%) отбелязват ръст съответно с четири и шест процентни пункта.

Положителни нагласи за наемане споделят и работодателите от секторите "Хотелиерство и ресторантьорство" (+10%) и "Селско, горско и рибно стопанство" (+4%) – знак за оживление в сезонно зависимите индустрии.

"Най-важният извод от това изследване е, че работодателите се научиха да се адаптират. Те вече не реагират панически на промени, а планират стратегически – с мисъл за устойчив растеж и задържане на кадрите", заключи Надя Василева.

2025 © Варна е