Мобилно меню

Портних: Проблемите на хората се решават с работа, а не с избори и празни приказки

Стартираме мащабни ремонти във всички райони на града, съобщи кметът на Варна
Портних: Проблемите на хората се решават с работа, а не с избори и празни приказки

До местните избори има време, а дотогава имаме да свършим много работа. Проблемите на хората се решават с работа, а не с избори и празни приказки. Годината ще бъде достатъчно тежка за всички нас, за да говорим само за избори. Искам да кажа на всички, които не могат и не желаят да ни помогнат, поне да не ни пречат да работим за хората

Това заяви в ефира на радио Варна кметът на морската столица Иван Портних, като не отговори конкретно на въпроса ще се кандидатира ли за нов мандат. Според Портних хората са уморени от избори, а поредицата от парламентарни избори през последните две години е вкарала държавата в несигурност. Бави се реализацията и на много проекти.

"През последните две години на практика не се обелва и дума за важните за Варна инфраструктурни проекти, за които преди това имахме уверението на държавата, че ще получим подкрепа да се случат. Няма как да говорим за Черноморска икономическа зона, без реализацията на АМ Хемус. Допреди две години интересът за инвестиции в региона беше значителен - имаме си прекрасни университети, от които излизат млади образовани кадри, разполагаме с летище, пристанище, развита жп инфраструктура. Без развита автомагистрала в района обаче няма как да привлечем сериозни инвеститори. Освен за изграждането на АМ Хемус, трябва да говорим и за АМ Черно море. Защо вече никой не говори за втори Аспарухов мост?! Ако няма завършени АМ Хемус и АМ Черно море, какво реално ще свързва той?!", коментира Портних.

Кметът на Варна подчерта, че през последните години държавата не е оказала съдействие на нито една голяма община за реализиране на нейните проекти. Той определи това като "тежка некомпетентност или престъпни намерения".

"Търсеният от Промяната ефект не беше постигнат, независимо от смешното им самочувствие, подхранвано от опиянението им от властта. Слава Богу тяхното управление не нанесе тежки поражения на Варна, но предизвика значително забавяне на важни за гражданите проекти, които на практика бяха замразени. Ако не се беше случило това вече щеше да е на финален етап разширяването на булевард "Цар Освободител" и изграждането на лекото метро - проект, толкова значим, колкото изграждането на бул. "Левски", който на практика щеше да реши проблема с трафика в града. Ако проектът не беше стопиран, щяхме вече да разполагаме с алтернативна връзка на летището с града, също и с булевард Левски, а оттам безсветофарно към Златни пясъци. Планирано беше и изграждането на естакада на ул. "Девня", която да отвежда трафика от големи камиони директно към пристанището. Предстои да стартираме ремонт на ул. "Девня", като се надяваме да бъде осъществено и мащабното продължение на проекта, което няма как да стане без подкрепата на държавата. Ако не беше прекъсването през изминалите две години, вече щеше да се работи по новата сграда на библиотеката и на Математическата гимназия, както и на целия математико-технически кампус, който бяхме планирали. Надяваме се тези проекти да бъдат подновени, но вече цените ще са различни, заради инфлацията и ще са нужни много по-големи инвестиции", подчерта Портних.

Предстои осъществяването и на голям проект на ВиК, касаещ изграждането на канализация в селищните образувания и подмяната на канализационни тръби под ключови улици и булеварди като "Прилеп" и "Христо Смирненски", както и в участъка от Траката до Златни пясъци и по пътя за Виница. Едва след като той бъде реализиран може да се мисли за рехабилитация на пътната мрежа. “Поради забавянето обаче предвидените 160 млн. лв. няма да бъдат достатъчни за всички дейности, планирани от ВиК, заради инфлацията ще достигнат може би само за половината и отново десетки хиляди варненци ще останат без канализация, което оказва негативно влияние, както от екологична гледна точка, така и от гледна точка на свлачищните процеси в региона”, подчерта Портних. "Преди две години ние очаквахме, че ВиК ще започне своите ремонти и бяхме готови веднага след приключването им да влезем, за да рехабилитираме пътната мрежа. Това обаче не се случи. Хубавото е, че заделените средства все още са в сметката на общината и ще се заемем веднага, когато получим възможност", каза още Портних.

Кметът на Варна подчерта, че въпреки общата несигурност в държавата, финансовото състояние на община Варна е добро, което се дължи на далновидното управление. Към септември 2022 година приходната част в бюджета е преизпълнена със 7%. През ноември за поредна година бе препотвърден кредитният рейтинг на община Варна. "Искам да подчертая, че всяка една стотинка от заемите, които сме поели е била целева и е насочена към конкретни проекти. Нашите дългови инструменти винаги са използвани за развитие и за постигане на конкретни цели. Кредитите на община Варна са обмислени много добре и се обслужват своевременно, което се потвърждава от добрия кредитен рейтинг на общината. Завършваме всяка година без просрочени задължения, което е много важно! Искам да подчертая, че това се случва, въпреки драматичният скок на цените и галопиращата инфлация, не съм убеден, че държавата може да се похвали също с добър кредитен рейтинг след управлението на Промяната", подчерта Портних. Той отбеляза, че на държавно ниво са били теглени пари, за които никой не е видял къде са отишли. "Да сте видели при управлението на Промяната една зала построена, една площадка, една детска градина, една улица, един булевард. И не говорим само за Варна, в цялата страна е така", подчерта Портних.

Той изрази тревога, че за поредна година се бави държавният бюджет, без който няма как да бъде утвърден и общински бюджет за новата година. "През миналата година бюджетът на държавата беше приет с безпрецедентно за историята на България закъснение. В настоящата ситуация, в която не е много ясно ще има ли редовно правителство и какъв ще бъде бюджетът, най-вероятно се върви към продължаване на действието на миналогодишния бюджет, който влезе в сила почти в средата на годината и ще може да бъдат правени разчети стъпвайки единствено върху него, само че ситуацията много се е променила. Това са наистина сложни и неприятни процеси, но въпреки хаоса в държавата, въпреки икономическата криза, въпреки частично блокирания от Промяната бюджет на града за миналата година, Варна се справя с предизвикателствата", увери Портних. "В момента работим по проекти, планирани от преди 2 години, които бяха замразени с идването на Промяната и това касае не само големите инфраструктурни проекти, но и текущите - за облагородяване на улици и междублокови пространства. Хората очакваха това да се случи още преди две години, както бяхме обещали и наистина щеше да стане така, ако не бяхме блокирани. В настоящия момент сме си наложили бързи темпове на работа и скоро гражданите ще видят реалните резултати", подчерта кметът на Варна.

Друго от притесненията на кмета на Варна е, че все още не са утвърдени европейски програми за новия програмен период. "Средствата, които получавахме по линия на европейските проекти бяха по програми от предходния програмен период, който приключи в края на 2020-а. Би следвало от 1 януари 2021-ва да бъдат открити нови. Две години по-късно няма отворена нито една програма за България, а всички големи общини се интересуват от това, не само Варна. Европейските програми, които касаят общините, не са договорени все още с Брюксел, а няма изглед и скоро да се случи, тъй като през изминалите две години никой не е работил в посочената посока. Тепърва трябва да се договарят, след което да се формулират национални критерии, които да бъдат спуснати към общините, те от своя страна да се запознаят и адаптират, да си изберат проекти, в които биха искали да се включат, да намерят консултанти, да проектират, да кандидатстват, да ги одобрят... Нали съзнавате колко време отнема това... Както посочих и по-рано, става въпрос или за абсолютна некадърност на управляващите от Промяната или за престъпен умисъл за бойкотиране на кметовете, но по този начин те наказаха и гражданите на съответните общини", подчерта Портних.

Кметът на Варна увери, че е изключително отговорен човек и никога не е обещал на гражданите на общината неща, които не е убеден как и в какъв срок може да се случи. "За всичките години, в които съм начело на общината, смея да твърдя, че нямаме неспазени обещания, с изключение на такива, които по някакъв начин, не са зависели единствено от нас", поясни Портних. Той изрази надежда, че разумът ще надделее и държавата скоро ще има своето редовно правителство, в лицето на което община Варна ще срещне доверен партньор за реализиране на планираните проекти.

2023 © Варна е
Още по темата: Иван Портних
Още по темата: Иван Портних

60% от населението на Варна е в трудоспособна възраст

Над 430 000 са жителите на областта, повече са жените
60% от населението на Варна е в трудоспособна възраст

Към 31 декември 2023 г. населението на област Варна е 434 191 души, което представлява 6.7% от населението на България и нарежда областта на трето място по брой на населението след областите София (столица) (1 287 хил. души) и Пловдив (634 хил. души), и преди област Бургас (384 хил. души). В сравнение с 2022 г. населението на областта се увеличава с 3 344 души, или с 0.8% отбелязват от Териториално статистическо бюро Североизток.

Мъжете са 208 422 (48%), а жените - 225 769 (52%), или на 1 000 мъже се падат 1 083 жени. С нарастване на възрастта се увеличават броят и относителният дял на жените от общото население на областта.

В края на 2023 г. лицата на 65 и повече навършени години са 93 402, или 21.5% от населението на областта. В сравнение с 2022 г. делът на населението в тази възрастова група нараства с 0.1 процентни пункта.

Относителният дял на жените на възраст над 65 години е 25%, а на мъжете - 17.7%. Тази разлика се дължи на по-високата смъртност сред мъжете и като следствие от нея е по-ниската средна продължителност на живота при тях.

Към 31.12.2023 г. децата до 15 години са 63 973, или 14.7% от общия брой на населението в област Варна. Спрямо 2022 г. делът на населението в тази възрастова група намалява с 0.2 процентни пункта.

Застаряването на населението през годините води до повишаване на неговата средна възраст, която през 2023 г. достига 43.8 години.

Променя се броят и относителният дял на населението в под, във и над трудоспособна възраст. Влияние върху съвкупностите на населението във и над трудоспособна възраст оказват както застаряването на населението, така и законодателните промени при определянето на възрастовите граници за пенсиониране.

За 2023 г. тези граници за населението в трудоспособна възраст са до навършването на 62 години за жените и 64 години и 6 месец за мъжете.

Населението в трудоспособна възраст в област Варна към 31.12.2023 г. е 262 057 души, или 60.4% от населението в областта, като мъжете са 134 986 души, а жените - 127 071 души.

Към края на 2023 г. над трудоспособна възраст са 103 464 души, или 23.8%, а под трудоспособна възраст - 68 670 души, или 15.8% от населението на областта.

Към 31.12.2023 г. в градовете на област Варна живеят 365 995 или 84.3%, а в селата - 68 196, или 15.7% от населението на областта.

Към края на 2023 г. населените места в област Варна са 159, от които 11 са градове и 148 - села.

Към края на годината няма населени места без население. В 13, или в 8.2% от населените места на областта живеят до 49 души.

В съответствие с административно-териториалното устройство област Варна е разделена на 12 общини. Най-малка по население е община Бяла, в която живеят 3 284 души, или 0.8% от населението на областта, а най-голяма е община Варна - 323 386 души (74.5%).

2024 © Варна е