Мобилно меню

Клиника призовава управляващите да дарят по една заплата за развитието на детското здравеопазване

Платена публикация
Клиника призовава управляващите да дарят по една заплата за развитието на детското здравеопазване

Единственият сериозен напредък в детското здравеопазване през 2023 г. е откриването на 1 юни на новопостроената високотехнологична клиника за майчино и детско здраве “Мама и Аз”. Болницата е препълнена. Много хора говорят, само ние показваме на дело и лекуваме най-тежките случаи.

Проектирана, построена и развита с най-напреднала медицинска експертиза – без една стотинка държавна инвестиция и без никаква подкрепа от дарителски кампании – „явлението“ “Мама и Аз” сега разгръща фронта срещу детската смъртност и инвалидизацията на деца и юноши в България. Със или без протести или с дарителски кампании, инициативи, мрежи, сдружения или обществени съвети нищо друго реално не се случва. Даже топла вода и ток няма в някои отделения.

Ежедневно множество родители събират средства чрез телевизионни предавания, социални мрежи и фондации за лечение на децата си в чужбина. Някои успяват да посрещнат високите разходи, повечето никога. А защо ние в България да не развием собствена мрежа за педиатрична помощ и грижа с водеща световна експертиза и да я направим достъпна за всички? Национална детска болница няма. Няма и да има скоро, защото след като проектът за “Мама и Аз” в София преди 20 месеца обедини лекари и пациентски организации, държавата стигна до избирането на терен. Интересите на политиците и родителите все още се разминават. Затова ние взехме развитието в свои ръце. Чуждият опит е пътеводен даже за нашия скромен мащаб – един по-близък и едни недостижим пример:

Над 40 млн. евро са набрани от дарения (350 хил. физически лица и над 8 хил. компании) в Румъния за специализирана онкологична детска болница със 187 легла. Проектът е реализиран в рамките на четири години и лечебното заведение вече работи. Над 850 млн. швейцарски франка са събрани от частната фондация „Елеонор“ в Цюрих за детска болница с 230 легла, която ще отвори в края на 2024 г.  Болницата не е нито държавна, нито принадлежи на кантоналната университетска болница: „Въпреки това ние сме университетска детска болница, защото работим в полза на обществото, обучаваме и развиваме научни изследвания“, споделя директорът.

Затова е време е да се премине към директно дарителство, за да издигнем нашата национална експертиза на световно ниво и покрием териториално страната.

Дарявам сега!

Приемаме единствено поименни дарения, прозрачно,  само по банков и електронен път на преводите -  с пълен отчет към дарителите.

ЗАЩО ДИРЕКТНИ ДАРЕНИЯ В "МАМА И АЗ"

Пациентите отговарят:

  • Защото развиваме „експертиза и образец за управление – национална гордост!”
  • Защото чуваме всеки ден стотици „огромно БЛАГОДАРЯ за грижите, които полагате! Страхотни сте!“
  • Защото сме „екип от висококвалифицирани специалисти, отдадени на професията си и на грижата за малките пациенти“
  • Защото разполагаме и развиваме „чудесна материална база… Всичко блести от чистота, леглата в стаите са много удобни, както за децата, така и за възрастните придружители.“
  • Защото инвестираме в и поддържаме „Модерна апаратура като в американска или френска болница [...] и със специализирана линейка за транспортиране на деца в критично състояние”
  • Защото е „без значение в кой час на денонощието… Не знам от къде да започна! .. от индивидуалния подход и отношение към всяко дете, от това, че освен да лекува, персоналът ти вдъхва доверие и спокойствие…или чувала бях само страхотни неща за болницата, но вече се убедих, че наистина е страхотна!”
  • Защото „доживяхме тази благодат, това чудо на чудесата да го има в Плевен, а трябва да се разпространи във всички градове – ще започнем да се справяме с демографската криза ...така ще оживее и пребъде българския народ“
  • Защото имаме хиляди емоционални положителни отзиви от преминали пациенти и защото: „Да не говоря, че идваха по няколко пъти през деня да видят как сме, да прегледат детето. Задала съм сигурно над 100 въпроса, на всеки един ми беше отговорено, не с половин дума, не да ми се обяснява, че много питам, „защото съм майка за първи път, а просто защото имаха желание и работят с кеф и любов тази така трудна професия!”

2023 © Варна е / Платена публикация, текст и снимки: Клиника “Мама и Аз”
Още по темата:
Още по темата:

Комикс предизвикателство очаква децата и младежите това лято във Варна

Участниците ще имат възможност да посетят музеи и галерии и да нарисуват и разкажат своите впечатления в комикс истории, като част от проекта "Музейни тайни", а благотворителната инициатива ще подпомогне проучването на Варненския халколитен некропол
Комикс предизвикателство очаква децата и младежите това лято във Варна

 

“В най-добрите комикси думите и изображенията са като партньори в танца и всеки от тях се редува да го води.”

Това са думи на известния американски автор и теоретик на комикса Скот Маклауд, който е написал дори теоретичните си книги под формата на комикси. В това изречение се съдържа есенцията на изкуството на комикса, заради което то е любимо на много хора по света.

Да разказват истории чрез поредица от изображения, придружени от много текст или дори без текст (в зависимост от типа разказ), могат както възрастни, така и деца, които не умеят да пишат. Ето защо комиксите често са предпочитано средство за учене на буквите и за предаване на определени знания.

Комиксите също така са един от начините, чрез които можем да разкажем и за интересни неща от живота. По-точно казано – за всичко от живота.

Не е нужно винаги да се измисля художествен сюжет. Фактите и случките от действителността са достатъчни, за да ги превърнем в подходящ сценарий. Да, всичко започва от сценария. Първо трябва да знаеш какво искаш да разкажеш. След това започна танцът на създаване на комикса.

Във Варна целогодишно се организират комикс ателиета - за деца, тийнейджъри или възрастни.

Водещ на тези занимания е Елена Владова, в някои случаи в тандем с утвърдени художници. По време на тези ателиета участниците създават кратки комикси, а в други случаи заниманията са по-продължителни. Те започват от работата по създаване на сценарий, по изграждане на героите и обстановката, които ще бъдат част от разказа. Начинаещи в изкуството на комикса научават най-важното, за да създават своите творби. Представят се и анализират различни автори, школи и произведения.

Добре дошли са и гости, които имат любителски или професионален интерес към комиксите - почитатели на това изкуство, които искат да споделят какво са прочели или какво ново откритие са направили, да споделят свой опит или впечатления. За тях периодично се организират отворени комикс срещи. 

За бъдещи инициативи в областта на комикса може да се следи сайта www.comics-varna.com или прилежащите му социални мрежи. 

През лятото комикс ателиетата са свързани с активния живот във Варна.

“Няма нищо по-хубаво от това да опознаеш града по интересен и нестандартен начин”, разказва Елена Владова.

Това лято деца и младежи от 6 до 16 години ще имат възможност да се включат в проекта “МУЗЕЙНИ ТАЙНИ”, подкрепен от Фонд “Култура” на Община Варна.

Заниманията включват създаване на комикси и рисунки по впечатления след посещения на 3 варненски музея и Градската художествена галерия “Борис Георгиев”. Без да е задължително участник да посети и четирите места, той може да избере само едно от тях, след което да участва в творческото практическо занимание.

Комплексната такса за участие за посещение на всички 4 обекта – 15 лева. Тя включва цените на входните билети и сума, която ще бъде предвидена (по желание) за отпечатване на стикери с рисунки на участника, създадени по време на ателиетата.

Стикерите ще се продават на специално организирано събитие след началото на новата учебна година, а събраните средства ще бъдат дарени на Регионален исторически музей – Варна, в полза на проучването на Варненския халколитен некропол.

Такса за участие за посещение в един музей/галерия – 5 лева (включва цената на входния билет плюс сума за разпечатване на стикери).

Участието в ателиетата за творческа работа е с вход свободен. В тях могат да се включат и участници, които са посещавали самостоятелно музеи.

Организаторът предоставя необходимите материали за работа. 

ПРОГРАМА НА ЗАНИМАНИЯТА:

  • 17 и 27 август, 11:00 часа – посещения на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“
  • 20 август, 11:00 часа – посещение на Археологически музей
  • 21 август, 11:00 часа – посещение на Музей за нова история на Варна
  • 28 август, 11:00 часа – посещение на Военноморски музей
  • 22, 23, 29 и 30 август, 16:00 – 18:00 часа – среща за даване на насоки и творческа работа (комикси, рисунки) в Галерия "Тереза Зиковска" (ул. "Воден" 25)

Цени на билети: 

  • Военноморски музей: деца до 7 години – безплатно; ученици – 2 лева.
  • Археологически музей: деца до 6 години – безплатно, ученици – 3 лева.
  • Музей за нова история на Варна: деца до 6 години – безплатно, ученици – 3 лева.
  • Градска художествена галерия "Борис Георгиев": ученици и студенти – 1 лев. 

За информация и записване - Елена Владова: 0888 540 388

2024 © Варна е