Мобилно меню

Над 50% от новите жилища във Варна са двустайни

Областта е шеста в страната по най-малка средна полезна площ на едно новопостроено жилище
Над 50% от новите жилища във Варна са двустайни

По предварителни данни на Националния статистически институт броят на въведените в експлоатация жилищни сгради в област Варна през третото тримесечие на 2024 г. е 131, а новопостроените жилища в тях са 722.

От въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради през третото тримесечие на 2024 г. със стоманобетонна конструкция са 84.7%, с тухлена - 12.2%, а с друга - 3.1%. 

Област Варна е на четвърто място в страната по въведени в експлоатация жилищни сгради. Преди нея са областите Пловдив - 156 сгради с 431 жилища, София (столица) – 153 сгради с 1 086 жилища и Бургас - 137 сгради с 681 жилища.

Най-висок е делът на новопостроените жилища с две стаи - 53.9%.

Следват тези с три стаи (28.5%), а най-нисък е делът на жилищата с шест и повече стаи - 2.8%, отбелязват от Териториално статистическо бюро Североизток. 

Общата полезна площ на новопостроените жилища през третото тримесечие на 2024 г. в област Варна е 59.6 хил. кв. м, а жилищната площ - 45.1 хил. кв. метра.

Средната полезна площ на едно новопостроено жилище в област Варна е 82.6 кв. метра.

Варна е шеста сред областите с най-малка средна полезна площ на едно новопостроено жилище. Първа е област Шумен - 65.3 кв. метра. Най-голяма средна полезна площ на едно новопостроено жилище е регистрирана в областите Смолян - 162.3 кв. м и Видин - 162.0 кв. метра.

 

ВЪПРОСИ:

  1. С какво двустайните жилища са по-предпочитани от варненци, според вас?
  2. А за имот с цел инвестиция, колко стаи бихте препоръчали да има? Малък или голям апартамент, или пък къща?
  3. Технологията на строителство доколко трябва да е от значение за избора на ново жилище?
  4. Средната площ на новопостроените жилище във Варна е 82.6 квадрата, това достатъчно ли е за комфортен живот, според вас?
2022 © Варна е

Комикс предизвикателство очаква децата и младежите това лято във Варна

Участниците ще имат възможност да посетят музеи и галерии и да нарисуват и разкажат своите впечатления в комикс истории, като част от проекта "Музейни тайни", а благотворителната инициатива ще подпомогне проучването на Варненския халколитен некропол
Комикс предизвикателство очаква децата и младежите това лято във Варна

 

“В най-добрите комикси думите и изображенията са като партньори в танца и всеки от тях се редува да го води.”

Това са думи на известния американски автор и теоретик на комикса Скот Маклауд, който е написал дори теоретичните си книги под формата на комикси. В това изречение се съдържа есенцията на изкуството на комикса, заради което то е любимо на много хора по света.

Да разказват истории чрез поредица от изображения, придружени от много текст или дори без текст (в зависимост от типа разказ), могат както възрастни, така и деца, които не умеят да пишат. Ето защо комиксите често са предпочитано средство за учене на буквите и за предаване на определени знания.

Комиксите също така са един от начините, чрез които можем да разкажем и за интересни неща от живота. По-точно казано – за всичко от живота.

Не е нужно винаги да се измисля художествен сюжет. Фактите и случките от действителността са достатъчни, за да ги превърнем в подходящ сценарий. Да, всичко започва от сценария. Първо трябва да знаеш какво искаш да разкажеш. След това започна танцът на създаване на комикса.

Във Варна целогодишно се организират комикс ателиета - за деца, тийнейджъри или възрастни.

Водещ на тези занимания е Елена Владова, в някои случаи в тандем с утвърдени художници. По време на тези ателиета участниците създават кратки комикси, а в други случаи заниманията са по-продължителни. Те започват от работата по създаване на сценарий, по изграждане на героите и обстановката, които ще бъдат част от разказа. Начинаещи в изкуството на комикса научават най-важното, за да създават своите творби. Представят се и анализират различни автори, школи и произведения.

Добре дошли са и гости, които имат любителски или професионален интерес към комиксите - почитатели на това изкуство, които искат да споделят какво са прочели или какво ново откритие са направили, да споделят свой опит или впечатления. За тях периодично се организират отворени комикс срещи. 

За бъдещи инициативи в областта на комикса може да се следи сайта www.comics-varna.com или прилежащите му социални мрежи. 

През лятото комикс ателиетата са свързани с активния живот във Варна.

“Няма нищо по-хубаво от това да опознаеш града по интересен и нестандартен начин”, разказва Елена Владова.

Това лято деца и младежи от 6 до 16 години ще имат възможност да се включат в проекта “МУЗЕЙНИ ТАЙНИ”, подкрепен от Фонд “Култура” на Община Варна.

Заниманията включват създаване на комикси и рисунки по впечатления след посещения на 3 варненски музея и Градската художествена галерия “Борис Георгиев”. Без да е задължително участник да посети и четирите места, той може да избере само едно от тях, след което да участва в творческото практическо занимание.

Комплексната такса за участие за посещение на всички 4 обекта – 15 лева. Тя включва цените на входните билети и сума, която ще бъде предвидена (по желание) за отпечатване на стикери с рисунки на участника, създадени по време на ателиетата.

Стикерите ще се продават на специално организирано събитие след началото на новата учебна година, а събраните средства ще бъдат дарени на Регионален исторически музей – Варна, в полза на проучването на Варненския халколитен некропол.

Такса за участие за посещение в един музей/галерия – 5 лева (включва цената на входния билет плюс сума за разпечатване на стикери).

Участието в ателиетата за творческа работа е с вход свободен. В тях могат да се включат и участници, които са посещавали самостоятелно музеи.

Организаторът предоставя необходимите материали за работа. 

ПРОГРАМА НА ЗАНИМАНИЯТА:

  • 17 и 27 август, 11:00 часа – посещения на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“
  • 20 август, 11:00 часа – посещение на Археологически музей
  • 21 август, 11:00 часа – посещение на Музей за нова история на Варна
  • 28 август, 11:00 часа – посещение на Военноморски музей
  • 22, 23, 29 и 30 август, 16:00 – 18:00 часа – среща за даване на насоки и творческа работа (комикси, рисунки) в Галерия "Тереза Зиковска" (ул. "Воден" 25)

Цени на билети: 

  • Военноморски музей: деца до 7 години – безплатно; ученици – 2 лева.
  • Археологически музей: деца до 6 години – безплатно, ученици – 3 лева.
  • Музей за нова история на Варна: деца до 6 години – безплатно, ученици – 3 лева.
  • Градска художествена галерия "Борис Георгиев": ученици и студенти – 1 лев. 

За информация и записване - Елена Владова: 0888 540 388

2024 © Варна е