Мобилно меню

Доника Кирова и Димитър Петров представят рисунки и фотографии в галерия Графит

Изложбата "22 години по-късно" може да бъде разгледана от 26 септември до 12 октомври
Доника Кирова и Димитър Петров представят рисунки и фотографии в галерия Графит
602

Експозиция с избрани рисунки и фотографии, озаглавена "22 години по-късно", представят във варненската галерия Графит художникът Доника Кирова и фотографът Димитър Петров. Изложбата ще бъде открита на 26 септември - четвъртък, от 18:30 часа и може да бъде посетена до 12 октомври. В камерната зала на галерия Графит ще бъдат експонирани средноформатни творби на Доника Кирова – 28 рисунки и 14 фотографии на Димитър Петров. Произведенията изобразяват фигурални композиции с голи тела. "Рисунките са изпълнени с една линия – на прима, с четка, на места с размиване или щрих, бял гваш върху тъмен картон в графитено черно. Фотографиите са заснети на класически черно-бял филм и отпечатани на хартия Museum Matt Fine Art", отбелязват организаторите.

Експозицията е озаглавена "22 години по-късно", тъй като през 2002 година в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна Доника Кирова и Димитър Петров реализират заедно изложбата "Разкрачени картинки", която също включва рисунки и фотография.

"Еротичната тема многократно и многопластово е третирана в творчеството и на двамата автори, идваща за пореден път да даде поле за откритост и откровение, честност в отношенията между половете, стремеж за общуване, връзка, съвместност.

Интимността, сама по себе си, може да е потайна, самотна, експресивна, интровертна, ексхибионистична, сдържана или перверзна, но рядко враждебна.

Произведенията в изложбата са заявка за подкрепата и претворяването на свят, в който надделява ласката, свободата на волята, играта – като акт на възприятие и отношение към живота, себеопознаването, което води до стремеж към опознаване и на другия, и в този ред на мисли, към толерантност и човечност", изтъкват анализатори.

"Целта бе да изложим творбите си като реална експозиция в галерия, особено това важи за фотографиите, тъй като в съвремието ни все по-рядко снимките "виждат" хартия. Произведенията на изкуството "потъват" или се размиват в социалните мрежи, а тези на еротичното изкуство се цензурират или се слагат под един знаменател с порнографията.

Стремежът картините ни да са на живо, а не на екран е логичен според нас.

Това вменява у зрителя отношение към произведението на по-високо ниво и е много по-осезаем и истински начин за възприемането му.

Какво е различното от тогава? Парадоксалното е, че светът днес – все по-развит и технологичен (през 2002 нямахме още мобилни телефони), като че ли се е превърнал в място, където естествените потребности и отношения са своего рода табу, а кървавите сцени, вулгарният език и използването на оръжие, достъпни навсякъде във филми, виртуални игри, риалити програми и прочие, са сякаш свръхнормални.

Предишната – не, но тази изложба е отбелязана със знак 18+ заради изображенията с голи тела.

Имахме трудности и с намирането на експозиционно пространство, заради тематиката на творбите. Защо? Хората от векове се обичат и възпроизвеждат по един и същ начин и това, слава Богу, все още е така. Необяснимо сред обществеността се смени погледът към голото тяло и сексуалността – най-естествените и природни неща, претворявани от хилядолетия в произведенията на изкуството. Сега официално те са срамни, пошли, непрегледни, „заметени под килима”. Може би наистина искаме да сме изгонени от Рая…

Иначе сега, 22 години по-късно, ние сме си все същите, макар и да сме били малко по-млади тогава", обобщават Доника Кирова и Димитър Петров.

Доника Кирова е родена през 1974 г. във Варна. Завършва НХА в София, специалност Живопис при професор Андрей Даниел. Работи в областта на живописта, рисунката, фигуралната композиция, натюрморта и арт инсталацията. Определя стила си като ироничен романтизъм или романтичен иронизъм. От 2008 г. е доктор по Изкуствознание и изобразителни изкуства. През 2014 г. завърша ВСУ Черноризец Храбър, специалност Архитектура. Има 17 самостоятелни изложби, участия в международни и национални проекти, пленери и други. Има две издадени книги със стихове и илюстрации. Живее и работи във Варна. Понастоящем е преподавател във ВСУ „Черноризец Храбър”, катедра Изкуства. donikakirova.wordpress.com

Димитър Петров е роден през 1956 г. във Варна. През 1984 г. защитава звание Фотограф-художник. Отличен е със звание AFIAP през 2019 година. Съорганизатор е на Фотографски Салон Варна. Организатор е на фотографски пленер на тема голо тяло "Шкорпиловци", който се провежда от 2005 г. до днес, всяко лято през месец юни. Участва в самостоятелни и групови изложби в градове на Европа. Негови фотографии са отпечатани във фотографски албуми издадени в Швейцария и Германия. Снима предимно на класически черно-бял филм. Основна тема във фотографиите му е голото женско тяло. Друга любима тема за снимане са автентични християнски храмове, има заснети повече от 800 храма в цялата страна.

2024 © Варна е

Най-новите живописни творби на Васил Стоев представя галерия Ларго

Експозицията, озаглавена "Висок хоризонт", може да бъде разгледана до 27 август
Най-новите живописни творби на Васил Стоев представя галерия Ларго

Новата самостоятелна изложба на изтъкнатия български художник Васил Стоев, озаглавена "Висок хоризонт", ще бъде експонирана във варненската галерия Ларго до 27 август. Откриването е на 3 август, от 18:30 часа. Произведенията са рисувани от пловдивчанина специално за представянето му в морската столица. 

Ето как представя изложбата галеристът на Ларго Нели Вълчева:

"Известен със своя разпознаваем художествен стил, Васил Стоев отново ще предизвика интереса на публиката с динамиката, вътрешното напрежение и емоционалната наситеност на картините си.

В платната му съжителстват чисти тонове и монохромни полета, които изграждат сложна, почти музикална живописна повърхност.

Абстрактните пейзажи, изчистените фигурални композиции, премислената, пестелива цветова палитра, превръщат всяка негова творба в притча, населена с идеи, с усещания, с иносказателни истории.

Изложбата "Висок хоризонт" е покана за съзерцание и вътрешно, духовно пътешествие.

Картините са наситени със земни, приглушени тонове, или са озарени от ярки и смели цветови контрасти. Представената колекция включва предимно пейзажи, а в някои от творбите ракурса, който художникът използва, е поглед отгоре, даващ различна перспектива на общуването с материята. Картините на Стоев създават имагинерен диалог между реда и хаоса, между уязвимостта и силата на природата, между интимния детайл и обобщения поглед отдалеч и отвисоко. В произведенията на пловдивския майстор на четката се усеща вечния стремеж на твореца към търсене и намиране на истината отвъд видимото – към един духовен хоризонт, който надскача баналността на ежедневието, приближавайки се до универсалните, вечни човешки истини.

Вдъхновен от природата, но и свързан неразривно с философията на битието,

Васил Стоев търси чрез интернационалния език на изкуството директния път към душата на зрителя.

"Висок хоризонт" не е просто изложба, това е преживяване, което оставя дълбока следа, провокира размисъл и събужда сетивата ни". 

Васил Стоев е роден в гр. Първомай на 07 август 1950 г. Завършва Националната Художествена Академия през 1979 г. при проф. Александър Поплилов. Има над 80 самостоятелни изложби и участия в сборни експозиции в редица престижни български и европейски галерии, музеи и арт изложения, някои от които: "Muse'е del'Athenee" Женева, Швейцария; "The Museum of Modern Art" Папендрехт, Холандия; Галерия "BernardFelli" и Галерия "Celine", Париж, Франция; Галерия "Cornerstone Galleries" Калифорния, САЩ, галерии в Австрия, Турция, Малта, Италия, Белгия, Великобритания, Дания, Япония и др.

Васил Стоев е носител на престижни награди: I-ва награда на СБХ, категория Плакат; Награда за участие, първа степен в Международно Биенале на изкуствата, Малта; Награда на град Пловдив за живопис. Негови творби присъстват в музеи и публични колекции на Музей Mimara, Загреб, Хърватска; Национален музей за изящно изкуство, София, България; ГХГ в София, Пловдив и Бургас; Национален Художествен музей Валета, Малта; Фондация TempreArt, Малта; Асоциация на художниците и писателите Nidd'Aigle, Белгия; Музей за съвременно изкуство, Малта; Музей Tempra, Малта; Музей за съвременно изкуство – Sammlung Hadwiger. Негови творби са появяват на аукционите на Сотбис в Лондон, Англия и Виена, Австрия. 

2025 © Варна е / Снимки: Галерия Ларго