Мобилно меню

Изложба "Фрагменти" на Ганчо Карабаджаков открива Арт Галерия Le Papillon

Творбите на уважавания художник и общественик може да бъдат разгледани от 24 юни до 2 юли
Изложба "Фрагменти" на Ганчо Карабаджаков открива Арт Галерия Le Papillon

Изложба "Фрагменти" на Ганчо Карабаджаков ще бъде открита в Арт Галерия Le Papillon на 24 юни. До 2 юли в експозиционната зала на галерията оживяват приказно-ироничните истории и характерните персонажи на уважавания художник и общественик.

Аз не искам да изненадвам публиката. Искам да отправям послания за устойчивост и спокойствие.

Картините ми са един малък катарзис, който показва сюжети от балканския бит и култура – съвсем прости и човешки неща, които всъщност са изконни!", споделя за творчеството си приживе Ганчо Карабаджаков, който ни напусна през 2021 година.

От Арт Галерия Le Papillon представят експозицията така:

"Ганчо Карабаджаков остави след себе си богато наследство, закодирано в послания за съвсем обикновени, но в същото време общовалидни и вечни ценности. В експозицията са включени творби от няколко колекции от различни периоди и подреждайки отделните "Фрагменти" ще се потопим в сладкодумните му притчи. Опирайки се на традициите на иконописта, картините на автора имат силно емоционално въздействие, предизвиквайки усмивки, щастие, радост чрез персонажите, изобразени в тях. Цветовата гама, настроението и темите са типично разпознаваеми – вибриращо свежи, жизнеутвърждаващи и общочовешки. Неговите герои живеят в един паралелен свят, който не се променя и всичко следва своя естествен ход. Различни са само персонажите и техните емоции, поставени в конкретна ситуация и зрителят съпреживява с тях ежедневните, на пръв поглед не толкова значими събития, които обаче са парченца от калейдоскопа на човешкия живот – „Задявка“, „Първа среща“, „Семейство“, „Очакване“, „На път“.

С характерния си ярък колорит и наивистичен подход, Ганчо Карабаджаков грабва вниманието и пресъздава не само битови и еротични сюжети, типични за балканските народи, но и прекрасни библейски и исторически сцени. Отличителна за стила му е меката и ненатрапчива гротеска, с която изгражда облика на своите герои. А те – мъже, жени, деца, кучета, котки, кози и птици се въртят в оригинални композиции, обичат се и се радват на живота, извън времето и пространството. Попаднал веднъж в приказния свят на неговите персонажи, зрителят ги усеща близки и ги припознава при всяка следваща среща, а характерната стилизация и повтаряемост на образите ги прави запомнящи се. Личността с нейните емоции и преживявания е центъра на неговите композиции, а главното чувство е радостта от живота. Дори и в ежедневна битова сцена усещането е за приповдигнато настроение и в съзнанието на зрителят съвсем естествено и непринудено изникват въпросите за важните „малки“ неща и личната нагласа и възприятия на всеки човек. Защото макар със средствата на наивистичния подход, на пръв поглед с весело и безгрижно отношение, стойностното изкуство винаги въздейства чрез отправените послания, стига човек да притежава сетива за тях. Или както споделя самият автор: „Изкуството трябва да носи радост както на самия творец, така и на неговата публика.“

Определян като един от най-добрите фигурални живописци, Ганчо Карабаджаков е от художниците, оставящи трайна следа във времето и съхраняването на паметта на такива творци е една от мисиите на галерията".

Експозицията "Фрагменти" може да бъде разгледана, както в изложбената зала на галерията във Варна на ул. Драгоман 12, до Кукления театър, а също и онлайн на сайта artpapillon.com.

2024 © Варна е / снимки: Арт Галерия Папийон

Започна Пролетният салон на изкуствата във Варна

В програмата са включени десет концерта с класическа и фолклорна музика, две изложби, представяне на книга и ателие за създаване на авторски текстове "Малки тайни за пишещи"
Започна Пролетният салон на изкуствата във Варна

Десет концерта с класическа и фолклорна музика са включени в програмата на Пролетния салон на изкуствата 2025, който започна днес. Ще бъдат представени класически струнен квартет, класически клавирен концерт, камерен класически ансамбъл, клавирен рецитал, фолклорен концерт-спектакъл и пет хорови концерта - "България пее" (национална инициатива на Българския хоров съюз). В афиша на фестивала са още две изложби, представяне на книга и ателие за създаване на авторски текстове "Малки тайни за пишещи".

Програма на Пролетен салон на изкуствата 2025:

Откриване - 17.03.2025 г., 18:00 ч., ГХГ "Борис Георгиев" 

  • Концерт на Квартет към Държавна опера Пловдив в състав Божидар Бенев, Балаш Шварц, Христо Аролски и Анет Артинян 

20.03.2025г., 18:00 ч., ГХГ "Борис Георгиев" 

  • Ателие по творческо писане "Малки тайни за пишещи" с Ина Иванова
  • Ателието е ориентирано към хора, които искат да научат повече за собствените си креативни възможности. В рамките на 90 минути ще бъдат изпълнени кратки творчески задачи за създаване на авторски текст. Ателието е подходящо за хора над 16 годишна възраст. 

21.03.2025 г., 18:30 ч., галерия ЖарАрт, ул. "Шипка" 15

  • Изложба живопис "Пролетни настроения" на Бояна и Богдана Георгиеви

24.03.2025 г., 17:00 ч., Арт-салон на Радио Варна 

  • Представяне на книгата на Станислав Пенев "Бряг на любовта" 
    Станислав Пенев е роден във Варна през 1953 г., автор е на  десетки книги с поезия, литературни анализи, очерци, афоризми, текстове за деца. Член е на Съюза на българските писатели, главен редактор на в. "Литература и общество" (ЛИО), основател на Сдружение "Литературно Общество" – Варна. 

25.03. – 17.04.2025 г., Стъклен куб – Радио Варна 

  • 18:30 ч., Откриване изложба This world couldn’t see us – скулптурна инсталация на Добри Джуров и Данил Ушев

29.03.2025 г., 17:00 ч., Юнашки салон

  • Концерт на хор и ансамбъл ДФА "Българче"
    Детски фолклорен ансамбъл "Българче" е основан през 1960 г. към Пионерски дом първоначално само като танцов състав, а от 1993 г. към него са включени народен хор и оркестър. В ансамбъла участват повече от 200 деца в различни възрастови групи, които изучават стила и характера на българските народни танци и песни от различни етнографски региони на България, с цел съхраняване и продължаване на българските народни традиции, обичаи и танци. ДФА "Българче" е носител на много награди от фестивали и конкурси в страната и чужбина, включително почетен знак за заслуги към Варна – златен. 

02.04.2025г., 18:00 ч., ГХГ "Борис Георгиев" 

  • Концерт на клавирно дуо Сибила Константинова и Симеон Гошев
    Сибила Константинова е възпитаник на НУИ "Добри Христов", завършва бакалавърска и магистърска степен с концертен профил пиано в Академията за музика и театър "Гилдхол" в Лондон. Носител е на множество международни награди, специализира камерна музика в Университета за музика и сценични изкуства във Виена.
    Симеон Гошев завършва музикалното си образование като магистър в Университета за музика и изпълнителски изкуства във Виена (MDW), където учи при световноизвестните пианисти Щефан Владар, Олег Майсенберг и Лилия Зилберщайн, а от 2021 г. е част от елитния преподавателски състав на клавирната катедра в MDW. 

05.04.2025 г., 18:00 ч., ГХГ "Борис Георгиев" 

  • Концерт на Ансамбъл "По пътя на Музиката"
    Ирина Олшанска (цигулка), Ивайло Ангелов (виола), Нора Калчева (виолончело), Ника Марио Николова (контрабас), Симона Донова (флейта), Филип Тахмисян (обой), Радостин Златинов (кларинет), Илия Колев (валдхорна), Константина Тодорова (фагот), Десислава Ангелова (пиано). 
    Варненският ансамбъл "По пътя на музиката" е създаден в началото на 2024 г. от водещи млади музиканти, които за кратко време наложиха традиция в музикалната структура на градския афиш. Те са подготвили изключителна програма, която рядко се изпълнява на камерните сцени. 

11.04.2025 г., 18:00 ч. / 12.04.2025 г., 11:00 ч. и 18:00 ч. / 13.04.25г. – 11:00 ч. и 18:00 ч.

  • ГХГ "Борис Георгиев"
    IX Национална инициатива "България пее" - съвместен проект на Българския хоров съюз и Община Варна. Тя ще се проведе от 1 до 30 април 2025 г. на територията на цялата страна и е посветена на 150 години от рождението на композитора Добри Христов. В рамките на три дни във Варна ще имаме възможността да се радваме на пет хорови концерта с участието на 18 хорови колектива. 

Закриване - 17.04.2025г., 18:00 ч., Концертно студио - Радио Варна

  • Клавирен рецитал на Марио Бобоцов
    Марио Бобоцов завършва пиано в Национално музикално училище "Любомир Пипков" и продължава обучението си в Кралската консерватория в Бирмингам, Великобритания. Лауреат е на фондация "Йордан Камджалов" и 8-кратен носител на Мемориална стипендия "Лидия Кутева". Изнасял е множество рецитали в страната и чужбина. 

Всички събития в рамките на Пролетния салон на изкуствата 2025 са с вход свободен.

2025 © Варна е