Мобилно меню

Изложба живопис на Валери Чакалов и Стефан Божков представя Арт галерия Le Papillon до 9 април

Експозицията е озаглавена "Тишина"
Изложба живопис на Валери Чакалов и Стефан Божков представя Арт галерия Le Papillon до 9 април

Най-новите живописни творби на Валери Чакалов и Стефан Божков, обединени в експозицията "Тишина", представя варненската Арт галерия Le Papillon до 9 април. Общото между двамата автори е неконвенционалният им индивидуален подход към чувствителността на зрителя. Те създават собствен автентичен прочит на заобикалящата ги действителност. "Събират ги не само множеството съвместни изяви, дългогодишното приятелство, но и умението да извлекат същественото над тривиалното, да съзерцават мимолетността, но и да катализират подобно развитие в подсъзнанието на зрителя", изтъкват от Арт галерия Le Papillon.

"Изложбата е диалог между двама изследващи импровизацията на жеста артисти, като свободен джем сешън, създаващ усещането за сетивност, автентичност и първична жизненост. В тишина и застиналост на пигмента, като движение на цветен прах на стоп кадър, поглъщат вниманието релефите и знаковите форми в композициите на Валери Чакалов. Тихи са и метафорите на Стефан Божков, които деликатно излизат като контрастни символи от нюансите на черните основи и очертават бряг, платноходка, трева, женски силует.. В тишината можем да чуем вътрешния шепот на душата, в тишина се ражда новия ден и в тишина се отмива със застъпването на тъмнината...

Валери Чакалов твори в областта на графиката, живописта и разчупващо традиционните форми изкуство. Неговите абстрактно-геометрични картини, с вплетени знаци, образи и натрупвания както с различни материи и пигменти, така и от различни култури и епохи, създават особена естетическа и емоционална среда. Тяхната тишина поражда дзен състояние за осъзнаването на текущия момент и изследва вечните въпроси за създаването и трансформацията. Творбите му се отличават с великолепните балансирани композиции с изящен стил и водят по необикновен начин към опознаване на света и себе си, към съзерцанието и към осмислянето на вечните човешки истини.

Магията, която излъчват творбите на Стефан Божков, привлича окото с доминиращия си тайнствен черен цвят, от който като от мъгла изникват нежни линии, образи изследващи символа отвъд реалността на формата. Семантични послания, знакови разпознаваеми изображения, подсказващи разказ, деликатна загадъчна еротика откриваме дори там, където отсъства носителят й. Използвайки черното с неговите производни, художникът успява да провокира зрителя, да го накара да вникне в творбите, да предизвика дискусии и да остави трайни следи в съзнанието му. „Търся онова съчетание от знаковост и реализъм, в което с отделния детайл се прониква навътре в идеята“. Творенията на Божков са по-скоро продукт на въображението му, което пресича реалността по странни начини. Метафоричният прочит на разпознаваеми детайли от реалността претърпява развитие и изкристализира в персонална митология, която идва не от подсъзнанието, а намира своето основание в полето на познаваемия хоризонт", разказват от от Арт галерия Le Papillon.

Изложбата живопис "Тишина" на Валери Чакалов и Стефан Божков може да бъде разгледана до 9 април в основата изложбена зала на галерията, както и в пространството на Le Petit Papillon Art Gallery във Варна, ул. Драгоман 12, а също и онлайн на artpapillon.com.

2025 © Варна е

Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Тя притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство, създадени от някои от най-изтъкнатите световни автори, селектирани от Международното биенале на графиката от създаването му през 1981 г. до наши дни
Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната богата колекция от графични творби на световни автори. Това стана ясно на среща, на която присъстваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Павел Попов, директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, директорът на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Доротея Павлова, общински експерти и изявени варненски творци.

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори.

Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни.   

Кметът Коцев нареди да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института. На срещата стана ясно, че великолепната колекция от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. 

Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт, както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство да развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автора от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна.

Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. Биеналето по традиция се провежда под патронажа на кмета на Варна, а организатори са Община Варна, Министерството на културата и Съюзът на българските художници.

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие". 

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници. 

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка.  

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

2025 © Варна е