Мобилно меню

Изложба в памет на Маргарита Войнова представя Градската художествена галерия във Варна

В експозицията са включени творби художествен текстил от 80-те години на ХХ век, акварел и акрилна живопис от 90-те години на ХХ век и до средата на второто десетилетие на ХХІ век, както и последните ѝ работи - колажи
Изложба в памет на Маргарита Войнова представя Градската художествена галерия във Варна

Изложба с творби на Маргарита Войнова - една от най-колоритните и обичани арт личности, с които Варна се прости през това лято, представя Градската художествена галерия "Борис Георгиев". Експозицията включва произведения от няколко жанра, създадени в различни творчески периоди на Маргарита Войнова. Посетителите на изложбата ще имат възможност да се насладят на художествен текстил от 80-те години на ХХ век, акварел и акрилна живопис от 90-те години на ХХ век и до средата на второто десетилетие на ХХІ век, ще видят и последните работи на Маргарита Войнова - колажи. Изложбата в Градската художествена галерия може да бъде разгледана до края на октомври.

За Маргарита Войнова френският писател и арт критик Андре Мюр казва през 2000 г.: "Войнова представя чрез своите картини невероятно добре кръстопътя и срещата на различните култури. Чудесната цветова хармония, фантазия и импровизация завладяват зрителя. Войнова ни представя душевни състояния на един пластичен, модерен език, което прави изкуството ѝ понятно за публиката. Тя има оригинален, съвременен творчески изказ, който е поетично послание, пълно с оптимизъм и виталност и носител на богатата славянска душевност". 

За нея д-р Филип Маурер пише във Виена през 1994 г.: "Маргарита Войнова открива в своите работи предимно архаични знаци, създадени в един девствено наивен свят, свързан със земята и въздуха. За художничката тези знаци, символизиращи птици, риби и човешки същества, въплъщават основната идея за Вселената и разбирането за образуването на света. Тези символи са спокойни, интензивни, прости, осезаеми и разбираеми за всички хора. Българската художничка открива тези знаци в традициите на световните цивилизации и в своето собствено битие. Нейните работи илюстрират теорията на Юнг. Контактът на Маргарита Войнова с австралийските аборигени и тяхното изкуство e бил уникален опит. Хармонията от цвят и форма е поразителна, изненадваща и въпреки това убедителна: чрез своите работи художничката започва едно пътуване назад към древни цивилизации, към една култура, споделяна от всички хора в тяхната най-дълбока човешка същност, към корените на културата, историята, етнографията и емоцията".

Маргарита Войнова (1952 - 2023) е родена във Варна. Специализира живопис и акварел във Варна и Виена при проф. Стоимен Стоилов, лауреат на Хердерова награда. Артистичната кариера на Маргарита Войнова започва в началото на 80-те години на ХХ век с класически тъкàни гоблени по проекти на известни български художници. В началото на 90-те вече твори в областта на акрилната живопис и акварела, както и рисувана художествена керамика. Нейни творби в областта на декоративно-монументалното изкуство са част от художественото оформление на сгради с обществено и културно предназначение като Фестивалния и конгресен център във Варна, хотелите “Obzor Iberostar”, “Здравец” и други в курорта Златни пясъци и др.

Сценограф е на постановки на куклени и театрални пиеси за деца и възрастни – автор на декорите, костюмите, аксесоарите.

Маргарита Войнова е членувала в Творческия фонд на Съюза на българските художници от 1980 г. Тя е автор на романа „Алсарио“, на разкази и на литературен сценарий за игрален филм.

Самостоятелни изложби:

  • 2016 – Варна, Галерия „Арт Маркони“
  • 2012 – Шумен, Галерия Арт Център – Iva Gallery
  • 2012 – Варна, Галерия ”Стара Варна”- живопис, акварел
  • 2011 – София, Галерия ”Артур” – живопис, акварел
  • 2010 – Варна, Галерия „Ларго“ – живопис, акварел
  • 2009 – София, Галерия ”Azza – галери” – живопис, колаж
  • 2009 – София, Галерия ”Арте”- живопис, акварел
  • 2008 – Варна, Галерия ”Кавалет” – живопис, акварел, колаж
  • 2008 – Варна, Галерия ”Стара Варна” – живопис, акварел
  • 2007 – Варна, Галерия ”Юка” – живопис, акварел
  • 2005 – Франкфурт, Германия, Галерия ”Юде” – живопис, акварел
  • 2004 – Виена, Австрия, Арт Салона на ООН - живопис, акварел
  • 2003 – Кънектикът, САЩ, ”Алва Галери” – акварел
  • 2003 – Кънектикът, САЩ, Галерия ”Алекси фон Шлипи” – живопис
  • 2002 – Лион, Франция, Галерия ”Джон Дорт” – живопис, акварел
  • 2001 – Лион, Франция, Галерия ”Жорж де Лу” – живопис, акварел
  • 1999 – Бургас, Русе, Варна , КК „Албена“ – живопис, акварел, текстил, витраж
  • 1998 – Истанбул, Турция, Галерията на Дома на журналистите – живопис, акварел
  • 1997 – Аман, Йордания, Галерията на Кралския арт център – живопис
  • 1996 – София, Галерията на Руския културно-информационен център
  • 1996 – София, Галерия ИНТЕРАРТ – живопис, акварел
  • 1995 – Варна, Курортен комплекс „Албена“, хотел „Добруджа“ – акварел
  • 1994 – Виена, Австрия, Галерия ”Кавалие” – живопис
  • 1994 – Пърт, Австралия, Галерия ”А Шед”- живопис, тъкàн текстил
  • 1993 – Варна, Градската художествена галерия – живопис
  • 1991 – Берлин, Германия – Галерия „Шлезише” – тъкàн текстил
  • 1989 – Курортен Комплекс „Албена“ – тъкàн текстил
  • 1987 – Варна, Градската галерия – тъкàн текстил

Творбите на Маргарита Войнова са били обект на професионална оценка на международните симпозиуми “Съвременно българско изобразително изкуство”, проведени в Русия (1999) и в Йордания (2000), организирани от домакините по изложби на ИНТЕРАРТ.

Творби на Маргарита Войнова присъстват в десетки частни колекции в Австрия, Германия, Швейцария, Франция, Дания, Норвегия, Гърция,Турция, Русия, Австралия, САЩ и др.

2023 © Варна е / снимки: Градска художествена галерия - Варна

Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Тя притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство, създадени от някои от най-изтъкнатите световни автори, селектирани от Международното биенале на графиката от създаването му през 1981 г. до наши дни
Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната богата колекция от графични творби на световни автори. Това стана ясно на среща, на която присъстваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Павел Попов, директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, директорът на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Доротея Павлова, общински експерти и изявени варненски творци.

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори.

Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни.   

Кметът Коцев нареди да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института. На срещата стана ясно, че великолепната колекция от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. 

Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт, както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство да развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автора от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна.

Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. Биеналето по традиция се провежда под патронажа на кмета на Варна, а организатори са Община Варна, Министерството на културата и Съюзът на българските художници.

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие". 

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници. 

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка.  

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

2025 © Варна е