Мобилно меню

С празнична изложба честват 75 години от създаването на Градската художествена галерия във Варна

Експозицията "Художниците и галерията" може да бъде разгледана до 2 март
С празнична изложба честват 75 години от създаването на Градската художествена галерия във Варна

75-ата годишнина от създаването на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна се отбелязва с празнична изложба, озаглавена "Художниците и галерията". Тя беше открита на 6 февруари и може да бъде посетена до 2 март. Експозицията е разположена в сградата на ГХГ на на ул. "Любен Каравелов" 1.

В нея са включени творби на 75 варненски художници.

В рамките на инициативата "Художниците и галерията" са обособени две самостоятелни изложби. Те са на Янко Маринов - основател и пръв директор на Галерията, и на Ванко Урумов - име с европейско значение и принос към съвременното визуално изкуство, който е управлявал Галерията 25 години, посочва изкуствоведът Румен Серафимов, който е главен уредник в ГХГ-Варна.

"Груповата изложба на варненски художници ще представи пет творчески поколения - тя е структурирана по поколения. В началото са тримата големи най-ранни професионални живописци - Георги Велчев, Георги Урумов и Христо Каварналиев, които са работили в периода от 20-те до 50-те години на ХХ век. Следващото поколение са автори, които са се утвърдили през 60-те години на миналия век. Големите имена сред тях са Дария Василянска, Маргарита Денева, Христо Веков, Альоша Кафеджийски, Кина Петрова. В поколението, което излиза на артистичната сцена през 70-те години, блестят имената на Стоимен Стоилов, Ванко Урумов, Александър Капричев, Венцеслав Антонов, Емануил и Снежина Попгенчеви, Мария Чакърова, Владимир Иванов. Тези художници са и в основата на художествения феномен "Вулкан" - силната артистична общност, която дава огромен импулс на модерното изразяване в българското изкуство. Талантливото поколение на 80-те години е представено с най-много имена - Георги Лечев, Милко Божков, Петьо Маринов, Димитър Трайчев, Мария Зафиркова, Володя Вълчев, Веселин Начев, Явор Цанев, Веселин Димов, Илия Янков, Васил Василев, Сашо Анастасов, Пламен Братанов, Пламен Аврамов, Цветана Векова, Боян Боев, Валери Чакалов, Петко Петков, Цветан Кръстев. Най-младите художници в изложбата влизат в изкуството през 90-те години и след това. Сред тях изключително стойностни артисти са Иван Минчев, Стефка Георгиева, Деян Веков, Пламен Монев, Светлин Ненов, Роберт Баръмов, Тереза Зиковска, Рая Георгиева.

Изложбата е много богата в стилово отношение - тръгва от реализма на старите класически художници, през експресионизма на 80-те, преминава през неопримитивизма на Дария Василянска и синтетичния кубизъм на Емануил Попгенчев, през информалните философски сцени на Милко Божков, през темпераментния абстрактен експресионизъм на Георги Лечев и стига до множество концептуални творби на Владимир Иванов, Илия Янков, Валери Чакалов, Стефка Георгиева", разказва Румен Серафимов.

"Художниците от 80-те години показват много сложен, много дълбок пластически и концептуален израз в изкуството си, една много по-голяма свобода в изразяването и преодоляването на стари нормативни изисквания и ограничения от времената преди 1990-та година. Това е един много по-модерен подход в мисленето и изразяването.

Почти всички са част от "Вулкан", те създават и голямото значение на Варна като център на визуалните изкуства.

От 70-те години, през 80-те и донякъде през 90-те години Варна е най-важният извънстоличен център на визуалните изкуства в България", подчертава Румен Серафимов.

"Изложбата се нарича "Художниците и галерията" и по този начин се стреми да внуши културното значение на Галерията като художествен музей в сложния творчески процес на създаване на високо, професионално изкуство, да посочи ролята ѝ за стимулиране на артистите, за включването им във важни форуми на изкуството, да покаже мисията ѝ за колекциониране на най-доброто изкуство и грижите ѝ за съхраняване и представяне на художествената памет", допълва Румен Серафимов.

Повече за историята на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна разказва нейният директор Доротея Павлова, изкуствовед и културолог:

"Предисторията на Галерията започва през 1943 г. Тогава са основани Дружеството на варненските художници с председател Стефан Гадуларов. На 12 януари 1944 г. с даренията на видни представители на градския артистичен и делови елит е учреден Фонд за изграждане на постоянна художествена галерия във Варна. На 15 юни 1950 г. се провежда заседание на Комисията за уреждане на Постоянната художествена галерия - Георги Велчев, Янко Маринов, Милен Сакъзов, Методи Георгиев, което формулира високи критерии за включване на произведения от варненски художници. Според тях са подбрани творби на варненските автори Константин Щъркелов, Георги Велчев, Христо Каварналиев, Иван Радинов, Милен Сакъзов, Янко Маринов, Георги Урумов – Калиакрата, Методи Георгиев, Йордан Пиндиков, Наум Попатанасов, Васил Ставрев и Жечо Арнаудов. Включени са и предоставени от Националната художествена галерия в София произведения. С тържество и експозиция от 30 творби на 2 юли 1950 г. официално е открита Постоянната художествена галерия във Варна, намираща се тогава на адрес ул. "Мусала" 1. От 1988 г. Градската художествена галерия на Варна се помещава в основно реконструираната сграда на Мъжката гимназия на ул. "Любен Каравелов" 1. От 1999 г. културният институт носи името на художника Борис Георгиев."

По време на откриването на празничната изложба бяха връчени благодарствени писма на 36 художници, дарили свои произведения за фонда на Галерията през последните три години.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна, Яков Шустов

Започна Пролетният салон на изкуствата във Варна

В програмата са включени десет концерта с класическа и фолклорна музика, две изложби, представяне на книга и ателие за създаване на авторски текстове "Малки тайни за пишещи"
Започна Пролетният салон на изкуствата във Варна

Десет концерта с класическа и фолклорна музика са включени в програмата на Пролетния салон на изкуствата 2025, който започна днес. Ще бъдат представени класически струнен квартет, класически клавирен концерт, камерен класически ансамбъл, клавирен рецитал, фолклорен концерт-спектакъл и пет хорови концерта - "България пее" (национална инициатива на Българския хоров съюз). В афиша на фестивала са още две изложби, представяне на книга и ателие за създаване на авторски текстове "Малки тайни за пишещи".

Програма на Пролетен салон на изкуствата 2025:

Откриване - 17.03.2025 г., 18:00 ч., ГХГ "Борис Георгиев" 

  • Концерт на Квартет към Държавна опера Пловдив в състав Божидар Бенев, Балаш Шварц, Христо Аролски и Анет Артинян 

20.03.2025г., 18:00 ч., ГХГ "Борис Георгиев" 

  • Ателие по творческо писане "Малки тайни за пишещи" с Ина Иванова
  • Ателието е ориентирано към хора, които искат да научат повече за собствените си креативни възможности. В рамките на 90 минути ще бъдат изпълнени кратки творчески задачи за създаване на авторски текст. Ателието е подходящо за хора над 16 годишна възраст. 

21.03.2025 г., 18:30 ч., галерия ЖарАрт, ул. "Шипка" 15

  • Изложба живопис "Пролетни настроения" на Бояна и Богдана Георгиеви

24.03.2025 г., 17:00 ч., Арт-салон на Радио Варна 

  • Представяне на книгата на Станислав Пенев "Бряг на любовта" 
    Станислав Пенев е роден във Варна през 1953 г., автор е на  десетки книги с поезия, литературни анализи, очерци, афоризми, текстове за деца. Член е на Съюза на българските писатели, главен редактор на в. "Литература и общество" (ЛИО), основател на Сдружение "Литературно Общество" – Варна. 

25.03. – 17.04.2025 г., Стъклен куб – Радио Варна 

  • 18:30 ч., Откриване изложба This world couldn’t see us – скулптурна инсталация на Добри Джуров и Данил Ушев

29.03.2025 г., 17:00 ч., Юнашки салон

  • Концерт на хор и ансамбъл ДФА "Българче"
    Детски фолклорен ансамбъл "Българче" е основан през 1960 г. към Пионерски дом първоначално само като танцов състав, а от 1993 г. към него са включени народен хор и оркестър. В ансамбъла участват повече от 200 деца в различни възрастови групи, които изучават стила и характера на българските народни танци и песни от различни етнографски региони на България, с цел съхраняване и продължаване на българските народни традиции, обичаи и танци. ДФА "Българче" е носител на много награди от фестивали и конкурси в страната и чужбина, включително почетен знак за заслуги към Варна – златен. 

02.04.2025г., 18:00 ч., ГХГ "Борис Георгиев" 

  • Концерт на клавирно дуо Сибила Константинова и Симеон Гошев
    Сибила Константинова е възпитаник на НУИ "Добри Христов", завършва бакалавърска и магистърска степен с концертен профил пиано в Академията за музика и театър "Гилдхол" в Лондон. Носител е на множество международни награди, специализира камерна музика в Университета за музика и сценични изкуства във Виена.
    Симеон Гошев завършва музикалното си образование като магистър в Университета за музика и изпълнителски изкуства във Виена (MDW), където учи при световноизвестните пианисти Щефан Владар, Олег Майсенберг и Лилия Зилберщайн, а от 2021 г. е част от елитния преподавателски състав на клавирната катедра в MDW. 

05.04.2025 г., 18:00 ч., ГХГ "Борис Георгиев" 

  • Концерт на Ансамбъл "По пътя на Музиката"
    Ирина Олшанска (цигулка), Ивайло Ангелов (виола), Нора Калчева (виолончело), Ника Марио Николова (контрабас), Симона Донова (флейта), Филип Тахмисян (обой), Радостин Златинов (кларинет), Илия Колев (валдхорна), Константина Тодорова (фагот), Десислава Ангелова (пиано). 
    Варненският ансамбъл "По пътя на музиката" е създаден в началото на 2024 г. от водещи млади музиканти, които за кратко време наложиха традиция в музикалната структура на градския афиш. Те са подготвили изключителна програма, която рядко се изпълнява на камерните сцени. 

11.04.2025 г., 18:00 ч. / 12.04.2025 г., 11:00 ч. и 18:00 ч. / 13.04.25г. – 11:00 ч. и 18:00 ч.

  • ГХГ "Борис Георгиев"
    IX Национална инициатива "България пее" - съвместен проект на Българския хоров съюз и Община Варна. Тя ще се проведе от 1 до 30 април 2025 г. на територията на цялата страна и е посветена на 150 години от рождението на композитора Добри Христов. В рамките на три дни във Варна ще имаме възможността да се радваме на пет хорови концерта с участието на 18 хорови колектива. 

Закриване - 17.04.2025г., 18:00 ч., Концертно студио - Радио Варна

  • Клавирен рецитал на Марио Бобоцов
    Марио Бобоцов завършва пиано в Национално музикално училище "Любомир Пипков" и продължава обучението си в Кралската консерватория в Бирмингам, Великобритания. Лауреат е на фондация "Йордан Камджалов" и 8-кратен носител на Мемориална стипендия "Лидия Кутева". Изнасял е множество рецитали в страната и чужбина. 

Всички събития в рамките на Пролетния салон на изкуствата 2025 са с вход свободен.

2025 © Варна е