Мобилно меню

Със сборна изложба "Събуждането на града" започва Арт Галерия Ларго 2023-та

Експозицията включва над 60 творби и може да бъде разгледана до 20 февруари
Със сборна изложба "Събуждането на града" започва Арт Галерия Ларго 2023-та

Сборна изложба живопис, скулптура, графика и дигитален принт „Събуждането на града“ е първото събитие на варненската Арт Галерия Ларго за 2023 година. Експозицията беше открита на 20 януари и може да бъде посетена до 20 февруари. В двете зали на галерията са изложени повече от 60 творби, а виртуално са представени общо над 100 произведения на авторите Альоша Кафеджийски, Васил Василев, Васил Стоев, Веселин Начев, Георги Динев, Гергана Лалова, Гълъб Гълъбов, Димитър Петров, Димитър Трайчев, Емил Попов, Иван Нинов, Иван Обретенов, Йордан Ангелов, Кина Петрова, Кирил Стефанов, Любен Генов, Мария Зафиркова, Мария Чакърова, Мартина Караиванова, Милчо Талев, Михаил Лалов, Николай Янакиев, Петра Димитрова, Пламен Аврамов, Румен Нечев, Стефан Кулев, Стилияна Узунова, Стоимен Стоилов, Тодор Димитров, Христо Христов. Отдаваме почит и на двама големи майстори, оставили трайна следа в историята на българската живопис – Володя Вълчев и Тома Трифоновски.

"Мотото на изложбата „Събуждането на града“, символно препраща към началото – началото на деня, началото на годината, надеждата за едно ново начало за света. Първите часове на деня, когато мракът полека-лека бива разкъсан и изтласкан от светлината. Първите дни на новата година, когато човек обръща нова страница и се надява да промени своя живот, а може би и себе си към по-добро. Това време свързваме с надеждата за промяна, с упованието в едно по-светло бъдеще за нас и за нашите деца. Местообиталищата в съвременния свят са най-вече градовете. Те са като един огромен, жив организъм, със забързания си ритъм като едно туптящо сърце, с хилядите човешки съдби, фокусиращи в него енергия на своите мечти, стремежи и търсения. Ето защо в настоящата изложба градът символизира нас, хората", отбелязват от Арт Галерия Ларго.

"Събуждането на града в едноименната картина на Милчо Талев е здраво свързано със земята – един прекрасен, пластичен, пастелен пейзаж от покрайнините на града. Като неин контрапункт ще усетим картината на Любен Генов „Импровизиран пейзаж“ – един поглед към събуждането на земята от горе, от птичи поглед. От там земята изглежда чиста, прозирно-синя, изумрудено-зелена, готова за ново начало. Утрото, красотата на началото, когато златната светлина на деня започва да се разлива във всички посоки, ще видим в картините на Стефан Кулев „Краят на нощта“ и на Мария Чакърова „Светло“. Но утрото, познато на много от нас по съвсем различен начин, ще открием в картините на младия варненец Кирил Стефанов „Паркинг“, „Подлез“ и „Тролейбус“. Този момент, в който градът все още спи, но в трепкащите светлини на уличните лампи виждаме, сгушен в палтото си, Човека, устремен и забързан към новия ден, към нови победи или нови провали, към нови срещи или раздели, към новите предизвикателства на простичкото нещо, наречено живот, което го очаква", разказват от галерията.

"В творбите в настоящата изложба зрителите ще могат да открият още много лица на съвременния град. Храмът и вярата, неразривно свързани с всяко човешко обиталище, ще преоткрием в скулптурата на Альоша Кафеджийски „Разпятие“ и картините на Йордан Ангелов от Бургас – „Храм I“ и „Храм II“. Крехката уязвимост и илюзорна устойчивост на нашите домове символизира стъклената пластика на Тодор Димитров „Стъклени убежища“. Другото лице на града, с неговите урбанизирани, промишлени гледки или с моменти от съвременното ни ежедневие, които ни съпътстват всеки ден, ще видим в картините на младата варненка Петра Димитрова – заводски кранове, надраскани крайпътни билбордове, казани, преливащи от боклук – и това е част от пробуждането на града. Философски поглед и скрит подтекст има в дигиталния принт на Димитър Трайчев, наречен „Линия на оцеляване“ и изобразяващ стилизирано брега на морския град (може би Варна, може би не), с неговия фар, буните, плискащите се в бреговете му морски вълни и една тънка, но не червена, а златно-жълта линия на хоризонта – линията на оцеляването на нашите мечти", споделят още от Арт Галерия Ларго по повод първото си събитие за 2023-та, сборната изложба „Събуждането на града“.

2023 © Варна е / снимки: Арт Галерия Ларго

Напусна ни скулпторът проф. Венелин Божидаров

Авторът на емблематичните за Варна скулптури "Рибаря и златната рибка" и "Звездоброец" си отиде внезапно на 69 години
Напусна ни скулпторът проф. Венелин Божидаров

Внезапно ни напусна проф. Венелин Божидаров, съобщават от Техническия университет във Варна. Той е скулптор, дългогодишен преподавател в учебното заведение, съосновател на катедра „Индустриален дизайн“, един от авторитетите, помогнал на много млади хора в успешната им реализация в дизайнерската професия.

“Академичното ръководство на ТУ – Варна и колегите на проф. Божидаров изказват своите най-искрени съболезнования за загубата към семейството, близките и приятелите му.”

Проф. Венелин Божидаров е изтъкнат скулптор, член на Съюза на българските художници. Неговите пластики „Рибаря и златната рибка“, „Звездоброец“,  „Портал: Въздух и вода“ са част от съвременната скулптура, която оформя облика на Варна и културно наследство за града, посочват от университета.

Венелин Божидаров е роден на 7 октомври 1955 г. във Варна. Завършил е скулптура във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Дългогодишен преподавател по изобразително изкуство. От 2009 г. е професор в Технически университет - Варна. Има множество самостоятелни изложби, участия в национални изложби и пленери. Негови творби са притежание на колекции у нас и в чужбина. 

Опелото в памет на проф. Божидаров ще се състои на 18 април от 14 ч. в параклиса на Централните варненски гробища.

2024 © Варна е