Мобилно меню

Творби на 15 варненски автори представят в годишната изложба на Художествения музей "Георги Велчев"

Експозицията може да бъде разгледана от 14 декември до 22 февруари
Творби на 15 варненски автори представят в годишната изложба на Художествения музей "Георги Велчев"

Годишната изложба на Художествения музей "Георги Велчев", който е филиал на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, ще бъде открита на 14 декември 2024 г. В експозицията са представени произведения живопис и скулптура на утвърдени автори от Варна, чието изкуство традиционно присъства в афиша на художествения музей.

С живопис участват Боряна Симеонова, Боян Боев, Боян Янев, Васил Николаев Василев, Велина Гребенска, Деан Даракчиев, Иван Минчев, Мария Чакърова, Сашо Анастасов, Светла Косева, Стефан Кулев, Христо Христов, Цанко Цанков, Цветан Кръстев.

Със скулптура се представя Пламен Аврамов.

Сред акцентите в експозицията е живописното платно на Васил Николаев Василев - "Барокова картина"

"Нарекох я "Барокова", защото препраща към стилистиката на барока като тоналност и хармония. Нарисувал съм едни ангели херувими, които пазят райските врата, вижда се пътят към рая като че ли", пояснява авторът. 

"Дали има път към рая? Пътят е посочен преди 2000 години - това е най-голямото нещо, което се е случило на човечеството. Вековете минават, а то все не иска да разбере за какво става въпрос. А случилото се преди 2000 години носи абсолютния оптимизъм за всички нас. Без Бог изкуство няма. И си личи. Безпомощност се получава иначе с изкуството. Хората не стават по-добри от постиженията на науката и техниката, цивилизацията е един упадък всъщност, а би трябвало хората да стават по-добри, нали?", продължава Васил Василев. 

"Преди Рождество бих пожелал да са живи и здрави всички, наистина всички хора и да се радват, защото така е казано - че трябва да се радват хората. Не съм мъдрец, но знам, че празниците са за радост, за споделяне, за срещи с приятели, с близки. Имам си внучета - едно голямо и едно малко - какво повече мога да искам - и много им се радвам", завършва творецът. 

"Срещата с изкуството на признати български художници, които Художественият музей предлага на варненци в дните около Рождество и Нова година, е обогатяващо преживяване, което зарежда духа с естетско осмисляне на празниците", отбелязват организаторите на годишната изложба.

Откриването на изложбата ще е от 18 часа, в Художествения музей "Георги Велчев" на ул. "Радко Димитриев" 8 във Варна. Експозицията може да бъде разгледана до 22 февруари 2025 г.
Работното време на музея е от вторник до събота от 9:30 - 17:30 часа. 

2024 © Варна е

Създават Регионален център за съвременно изкуство във Варна?

Преди това трябва да бъде изяснена последователността от административни стъпки по реализацията на идеята, отбеляза кметът Коцев
Създават Регионален център за съвременно изкуство във Варна?

Кметът Благомир Коцев и заместник-кметът Павел Попов проведоха поредна работна среща, на която беше обсъдена възможността във Варна да бъде създаден Регионален център за съвременно изкуство (РЦСИ) по примера на "Топлоцентрала" в София.

Още преди година, по време на  годишната среща на най-голямата мрежа за изпълнителски изкуства в света - IETM, като място за реализация на идеята беше посочена Магазия №7 – бивш пристанищен склад, който се намира в атракционната зона на Морска гара.

В срещата се включиха още директорът на общинската дирекция "Култура и духовно развитие" Светослава Георгиева, представители на ръководството на TEH (Trans Europe Halles), директорът на първия в България РЦСИ "Топлоцентрала" - Веселин Димов, представители на Инициативната група – обединение на варненски културни оператори, артисти и граждани и други организации за съвременни изкуства от България и чужбина с опит в адаптирането на бивши индустриални пространства в алтернативни сцени. В разговорите участва и Димитър Николов - директор на Клон – териториално поделение "Пристанище Варна", тъй като обектът е собственост на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" (ДППИ). 

Варна определено има необходимост от подобно пространство, което с общи усилия да превърнем в средище за съвременните сценични изкуства и инкубатор за таланти в морската столица, подчерта по време на срещата кметът Коцев. Той благодари на всички организации, които активно работят за реализацията на идеята и каза, че и в бъдеще ръководството на Община Варна ще продължи да разчита на техния опит и експертиза. Преди това трябва да бъде изяснена последователността от административни стъпки по реализацията на идеята, отбеляза още Коцев. 

Представителите на TEH разказаха, че организацията има опит в трансформацията на повече от 2000 пространства по света, които местните общности са пожелали да съхранят и развият като алтернативни средища за съвременно изкуство. В международната мрежа членуват над 500 структури от 60 държави, осигуряващи подкрепа за независимите културни сектори и тяхното развитие в различните страни. Организацията разполага с голям ресурс от експерти в различни сфери, които да консултират целия процес. За реализацията на проекта във Варна е предложена Магазия №7, тъй като варненци и гостите на града припознават мястото като зона за прекарване на свободното време – то е комуникативно, вече е добре разработено, а сградата е в добро състояние. 

Директорът на "Топлоцентрала" Веселин Димов, който е и член на IETM и ТЕН, сподели собствения си опит и определи създаването на РЦСИ във Варна като амбициозно, но възможно начинание. Центърът в София е започнал дейност след седем години подготовка, но натрупаният опит ще подпомогне процесите в морската столица, както и в бъдеще ще съдейства за организирането на събитията тук. 

С представителите на контактната група бяха обсъдени опитът и възможностите проектът да потърси финансова подкрепа не само от местния бюджет, но и от финансовите инструменти на Европейския съюз. По думите на зам.-кмета Павел Попов е реалистична прогнозата проектирането на обекта да бъде заложено в бюджета на Община Варна за 2026 г. По думите му администрацията вече е провела разговори с ръководството на Държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" относно възможностите за трансформацията на обекта в пространство за съвременно изкуство и формата на управлението му след реализацията на проекта. 

По време на срещата стана ясно, че идеята е обсъдена и с представители на правителството.

Ще бъде формирана работна група, в която да бъдат ангажирани ключови институции, наред с представители на културния сектор и местната общност. Тя ще разпише пътната карта за реализиране на проекта по етапи, като един от тях вероятно ще бъде провеждането на международен архитектурен конкурс. 

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър Община Варна