Мобилно меню

Творби на 15 варненски автори представят в годишната изложба на Художествения музей "Георги Велчев"

Експозицията може да бъде разгледана от 14 декември до 22 февруари
Творби на 15 варненски автори представят в годишната изложба на Художествения музей "Георги Велчев"

Годишната изложба на Художествения музей "Георги Велчев", който е филиал на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, ще бъде открита на 14 декември 2024 г. В експозицията са представени произведения живопис и скулптура на утвърдени автори от Варна, чието изкуство традиционно присъства в афиша на художествения музей.

С живопис участват Боряна Симеонова, Боян Боев, Боян Янев, Васил Николаев Василев, Велина Гребенска, Деан Даракчиев, Иван Минчев, Мария Чакърова, Сашо Анастасов, Светла Косева, Стефан Кулев, Христо Христов, Цанко Цанков, Цветан Кръстев.

Със скулптура се представя Пламен Аврамов.

Сред акцентите в експозицията е живописното платно на Васил Николаев Василев - "Барокова картина"

"Нарекох я "Барокова", защото препраща към стилистиката на барока като тоналност и хармония. Нарисувал съм едни ангели херувими, които пазят райските врата, вижда се пътят към рая като че ли", пояснява авторът. 

"Дали има път към рая? Пътят е посочен преди 2000 години - това е най-голямото нещо, което се е случило на човечеството. Вековете минават, а то все не иска да разбере за какво става въпрос. А случилото се преди 2000 години носи абсолютния оптимизъм за всички нас. Без Бог изкуство няма. И си личи. Безпомощност се получава иначе с изкуството. Хората не стават по-добри от постиженията на науката и техниката, цивилизацията е един упадък всъщност, а би трябвало хората да стават по-добри, нали?", продължава Васил Василев. 

"Преди Рождество бих пожелал да са живи и здрави всички, наистина всички хора и да се радват, защото така е казано - че трябва да се радват хората. Не съм мъдрец, но знам, че празниците са за радост, за споделяне, за срещи с приятели, с близки. Имам си внучета - едно голямо и едно малко - какво повече мога да искам - и много им се радвам", завършва творецът. 

"Срещата с изкуството на признати български художници, които Художественият музей предлага на варненци в дните около Рождество и Нова година, е обогатяващо преживяване, което зарежда духа с естетско осмисляне на празниците", отбелязват организаторите на годишната изложба.

Откриването на изложбата ще е от 18 часа, в Художествения музей "Георги Велчев" на ул. "Радко Димитриев" 8 във Варна. Експозицията може да бъде разгледана до 22 февруари 2025 г.
Работното време на музея е от вторник до събота от 9:30 - 17:30 часа. 

2024 © Варна е

Изложба припомня творчеството на Магда Абазова, наричана "аристократът на българската живопис"

15 картини на емблематичната художничка ще бъдат експонирани в камерното пространство Le Petit Papillon Art Gallery във Варна от 16 януари до 12 март
Изложба припомня творчеството на Магда Абазова, наричана "аристократът на българската живопис"

Варненската арт галерия Le Papillon стартира творческия си календар за 2025-а с изложба на емблематичната художничка Магда Абазова, наричана "аристократът на българската живопис". Колекция от 15 нейни творби ще бъде експонирана в камерното пространство Le Petit Papillon Art Gallery от 16 януари до 12 март. Според анализатори, творчеството на Магда Абазова, която ни напусна през 2011-а на 88 години, излиза извън нормите на нейното време. Смята се, че тя е в основата на неомодернизма в българското изкуство. Още от края на 80-те години на миналия век тя единствена от поколението си е канена в т.нар. авангардни изложби у нас.

"Абстракцията за мен дава свобода. Живописта за мен не е разказ, а изказ. Тя не разказва случки, събития, сюжети. Тя изказва състояния, настроения, преживявания. В единия случай неин обект е светът извън нас, а в другия - светът в нас. Аз не противопоставям двата подхода, само ги разграничавам", отбелязва приживе Магда Абазова.

От арт галерия Le Papillon подчертават, че изложбата е значимо събитие "...не само, защото се преоткрива творчеството на авангарден и провокативен художник, а и защото отразява желанието ни да бъде запозната по-широката публика с високостойностно изкуство и да бъде съхранена паметта на автори, които оставят трайна следа във времето".

В жанрово отношение творчеството на Магда Абазова се разпростира от портрета, интериора и пейзажа до метафората, абстракцията и инсталацията. "Скрит смисъл на предмета Абазова залага, както в "най-обикновените" натюрморти, така и в най-смелите си абстракции. Тя загатва за аналогии с реалността, форми и изрази, до които достига в процеса на изграждане на една картина", разказват от арт галерия Le Papillon и цитират мнението на самата художничка по темата какво е абстракция.

"Дори много теоретици казват, че такова нещо няма. Всичко започва от конкретните неща, а че след това се получават други образи, които са видими само за самия автор или са в главата му.

Моите картини не са абстрактни. Не мога да дам конкретна формула. Това са нещата, видяни от мен по моя си начин.

Който ги харесва, ги харесва; който не ги приема, не ги приема. Аз не мога да се съобразявам с другите. За мен нещата се постигат много трудно. Има хора, за които рисуването е песен и радост. Но хората са различни. И за мен много пъти рисуването е било песен и радост, защото картините са ставали отведнъж, но това не винаги се получава."

В селекцията, която може да се разгледа в арт галерия Le Papillon се разкрива главно лицето на авангардиста Абазова с 15-те картини, рисувани в периода от 1976 до 2006 година - абстрактни композиции, пейзажи, колаж "Село" и "Портрет на момиче", изпълнен върху дърво.

Истински отдадена на изкуството заради самото изкуство, Магда Абазова избягва публичността и прави малко самостоятелни изложби приживе, припомнят от арт галерия Le Papillon. За нея казват, че била любимата ученичка на Дечко Узунов, но самата художничка не обича да говори за това. Във Варна е правила изложба съвместно с Иван Кирков през 1990 г., а през 2001 г. – самостоятелна. Била е сред участниците на пленера "Звук и цвят" и гост на фестивала на визуалните изкуства "Август в изкуството". Остава не особено известна сред широката публика, но получава високо признание и уважение сред своите съвременници колеги и съмишленици, сред които Иван Кирков, Любен Зидаров, Найден Петков.

"Живописта на Магда Абазова е откровена, силна, тя не се влияе от течения, не следва тенденции, не може да бъде ограничена времево, а само преоткривана в своята актуалност и многообразност. Творчеството на Магда Абазова продължава да буди интерес и да предизвиква различни емоции у зрителя и днес. Магда Абазова има и типични социални композиции, в които се четат не само възгледите на съвременниците ѝ от различни периоди, но и нейната способност да отсява значимото и да му прави оценка", категорични са от арт галерия Le Papillon.

"Магда Абазова е творец с невероятен характер и със собствен глас независимо от времето, стиловете и конюнктурните изстъпления. Отстоява своето виждане за нещата, поради което много пъти не е харесвана или директно е отхвърляна. Заради изтънчения ѝ вкус и позиция много нейни колеги ѝ се възхищават, но и понякога се страхуват от могъщия ѝ талант", отбелязват от арт галерия Le Papillon и допълват, че думите ѝ говорят за нейната неподправена искреност и скромност:

"Аз никога не се вземам на сериозно, когато започна да правя нещо.

Смешно е да се държиш със самочувствието на човек, който се има за надарен.

Затова радостта е голяма, когато видиш, че нещо е станало", обича да казва Магда Абазова.

"От 50-те години на ХХ век до най-ново време, художничката постоянно и неуморно запълва пространствата в своето творчество, с образи, които очароват, провокират и изненадват. Собственият ѝ стил се състои в смисъла на посланието, а не само в средствата. Живопис, рисунки и по-малко познатите на публиката експериментални композиции, излезли от нейното ателие, винаги стават обект на специално внимание. Тя никога не се натрапва на публика и ценители.

Творбите ѝ рядко заемат централни места в общите изложби, но това, което тя представя често става център на тези изложби.

Трудно е да се определи към кои тенденции се отнася нейното изкуство, също така и на коя генерация е типичен представител. Нейното присъствие е толкова красиво, човешко и чувствително, че творбите ѝ приемат множество характеристики и съотнасяния.

Тя е с класиците класик и спрямо младите – новаторка.

Изкуството ѝ не е просто разказ, който отразява интересите и модата на времето, но и преживяване, създаване на идеи, развиването и изразяването им - отражение на състоянието на света, каквото не е показвано преди", обобщават от арт галерия Le Papillon.

Експозицията от 15 творби на Магда Абазова може да бъде разгледана в изложбената зала на галерията във Варна, ул. Драгоман 12, а също и онлайн - artpapillon.com.

2025 © Варна е