Мобилно меню

Творчески работилници и лекции по дизайн в програмата на PICTOPLASMA x Bulgaria 2023

Форумът на 23 и 24 септември във Варна ще представи графити, 3D, играчки от хартия, куклена сценография и др. 
Творчески работилници и лекции по дизайн в програмата на PICTOPLASMA x Bulgaria 2023

На 23 и 24 септември във Варна ще се проведе творческият форум PICTOPLASMA x Bulgaria 2023. По време на събитието ще бъдат представени графити, 3D, играчки от хартия, куклена сценография и др. Във форума ще се включат български дизайнери и визуални артисти, които ще разкрият различните арт проявления на character design, ще покажат своите техники и практики и ще експериментират заедно с участниците в работилници за улично изкуство, нашивки с пачуърк и бродерия, илюстрация в колаборация и изработка на играчки от хартия до stop motion анимация.

В програмата за първия ден на проявата специално място е отделено на анимираните създания и експериментални дигитални светове на Никола Радулович - арт директор и визуален артист, който два пъти е бил част от официалната селекция на фестивала PICTOPLASMA в Берлин. 

Детайли от процеса на създаване в 3D среда ще разкрие Юнал Зобу от една от водещите световни компании за 3D визуализации Chaos. Доказал себе си като специалист с широк спектър от техники и похвати, Юнал ще сподели акценти от своя дългогодишен опит в компютърната графика и ще разкрие повече за огромния си афинитет към real-time и интерактивните визуализации.

Театралният дизайнер и сценограф от Япония Рин Ямамура ще анализира детайли от магията на театъра и куклената сценография. Творецът избира България, за да развири своите постановки, улични пърформанси и инсталации.

Съвременният визуален артист Калоян Илиев - Кокимото ще представи своите любопитни персонажи, често обитаващи необичайни, манипулирани реалности. Новият световен ред, религията в политиката, абсурдността в ежедневието, отношението към животните, чисто човешките емоции и състояния са само част от темите, които го вдъхновяват и се появяват в творчестното му.

Иван Попов - Заека ще постави акцент върху филмовата анимация. Режисьор и творчески директор с повече от 20 години опит в сферите на анимацията и рекламата, той твори в разнообразни посоки - от късометражни филми и анимационни видеа до рекламни кампании, видео инсталации и визуални ефекти за музикални клипове и театрални спектакли.

Първият ден на творческия форум PICTOPLASMA x Bulgaria 2023 ще приключи с лекция на Алина Папазова - съвременен артист в областта на керамиката и илюстрацията, която експериментира и с много други форми на визуално изкуство. Алина включва в изкуството си елементи, символично повлияни от различни култури, понякога трансформирани по хумористичен начин.

Програмата през втория ден на PICTOPLASMA x Bulgaria 2023 поставя акцент върху творческите занимания в четири работилници, в които участниците ще получат възможност да разработят свои собствени герои, като използват различни техники и материали.

Работилница за изработка на движещи се играчки от хартия и stop motion анимация ще бъде ръководена от Цветана Недева – Kinderlist. Цветана е сред малкото творци в България, които се занимават с хартиено изкуство. Тя изгражда приказни светове и герои изцяло от хартия под формата на играчки, декори и декорации за дома, витрини, фестивали, театрални постановки, музикални клипове и др. 

В рамките на PICTOPLASMA x Bulgaria визуалният артист Виктория Георгиева - The Mouse, позната със своите съвременни стенописи и стрийт арт намеси в градска среда организира стрийт арт акция “Ах, морето”, в рамките на която ще разкаже повече за "изкуството на улицата" и ще помогне на участниците да създадат уникални плакати като част от една колективна творба, която ще украси Варна.

В работилницата DIY Нашивки, Ина Валентинова ще сподели опита си в сферата на текстилното изкуство и ще помогне на всеки участник да скицира свой дизайн за нашивка-кръпка и да я изработи чрез пачуърк и бродерия. 

Калоян Илиев - Кокимото ще води работилницата Character design with Kokimoto, в която всеки участник ще може да създаде своя уникална творба съвместно с него.

2023 © Варна е

Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Тя притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство, създадени от някои от най-изтъкнатите световни автори, селектирани от Международното биенале на графиката от създаването му през 1981 г. до наши дни
Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната богата колекция от графични творби на световни автори. Това стана ясно на среща, на която присъстваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Павел Попов, директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, директорът на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Доротея Павлова, общински експерти и изявени варненски творци.

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори.

Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни.   

Кметът Коцев нареди да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института. На срещата стана ясно, че великолепната колекция от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. 

Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт, както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство да развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автора от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна.

Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. Биеналето по традиция се провежда под патронажа на кмета на Варна, а организатори са Община Варна, Министерството на културата и Съюзът на българските художници.

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие". 

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници. 

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка.  

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

2025 © Варна е