Мобилно меню

Варна приема първия форум за дизайн на герои и персонажи

Събитието PICTOPLASMA x Bulgaria ще се проведе на 23 и 24 септември
Варна приема първия форум за дизайн на герои и персонажи

Първият форум за дизайн на герои и персонажи PICTOPLASMA x Bulgaria ще се проведе на 23 и 24 септември във Варна. Програмата включва лекции, работилници, прожекции и изложба с участието на изявени български артисти от сферата на дизайна, илюстрацията, анимацията, сценографията и уличното изкуство – Никола Радулович, Алина Папазова, Рин Ямамура, Калоян Илиев – Кокимото, Иван Попов – Заека, Ина Валентинова, Цветана Недева – Kinderlist, Виктория Георгиева – MOUSE. Събитието ще има специално продължение и в София, където UniCredit Studio ще бъде домакин на изложбата в периода 2 – 13 октомври.

Основана през 1999 г. от Питър Талер и Ларс Денике в Берлин, PICTOPLASMA е платформа с фокус създаването на истории и персонажи в сферата на визуалните изкуства. Тя включва ежегоден фестивал и конференция в Берлин, конференция в Ню Йорк, Академия и лятно училище за дизайн на персонажи и множество музейни изложби.

Тази година за първи път фестивалът има и българско издание, организирано от сдружение StandArt с подкрепата на международното издание на PICTOPLASMA.

PICTOPLASMA x Bulgaria обявява отворена покана за участие в колективната изложба на форума с тема Герои. Търсят се дизайнери, художници, илюстратори, аниматори, видеографи, фотографи, скулптори и др. създатели на изкуство, които имат особен интерес към създаването на герои и техните светове. Крайният срок за кандидатстване е 31 август.

Творбите ще бъдат оценявани от жури с председател Питъл Талер, Основател и продуцент на международния фестивал PICTOPLASMA. Изложбата ще бъде представена във Варна в рамките на форума PICTOPLASMA x България и ще бъде отворена за посетители в ReBonkers до 30 септември, след което ще бъде представена за две седмици в София - от 2 до 13 октомври.

2023 © Варна е

Създават Регионален център за съвременно изкуство във Варна?

Преди това трябва да бъде изяснена последователността от административни стъпки по реализацията на идеята, отбеляза кметът Коцев
Създават Регионален център за съвременно изкуство във Варна?

Кметът Благомир Коцев и заместник-кметът Павел Попов проведоха поредна работна среща, на която беше обсъдена възможността във Варна да бъде създаден Регионален център за съвременно изкуство (РЦСИ) по примера на "Топлоцентрала" в София.

Още преди година, по време на  годишната среща на най-голямата мрежа за изпълнителски изкуства в света - IETM, като място за реализация на идеята беше посочена Магазия №7 – бивш пристанищен склад, който се намира в атракционната зона на Морска гара.

В срещата се включиха още директорът на общинската дирекция "Култура и духовно развитие" Светослава Георгиева, представители на ръководството на TEH (Trans Europe Halles), директорът на първия в България РЦСИ "Топлоцентрала" - Веселин Димов, представители на Инициативната група – обединение на варненски културни оператори, артисти и граждани и други организации за съвременни изкуства от България и чужбина с опит в адаптирането на бивши индустриални пространства в алтернативни сцени. В разговорите участва и Димитър Николов - директор на Клон – териториално поделение "Пристанище Варна", тъй като обектът е собственост на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" (ДППИ). 

Варна определено има необходимост от подобно пространство, което с общи усилия да превърнем в средище за съвременните сценични изкуства и инкубатор за таланти в морската столица, подчерта по време на срещата кметът Коцев. Той благодари на всички организации, които активно работят за реализацията на идеята и каза, че и в бъдеще ръководството на Община Варна ще продължи да разчита на техния опит и експертиза. Преди това трябва да бъде изяснена последователността от административни стъпки по реализацията на идеята, отбеляза още Коцев. 

Представителите на TEH разказаха, че организацията има опит в трансформацията на повече от 2000 пространства по света, които местните общности са пожелали да съхранят и развият като алтернативни средища за съвременно изкуство. В международната мрежа членуват над 500 структури от 60 държави, осигуряващи подкрепа за независимите културни сектори и тяхното развитие в различните страни. Организацията разполага с голям ресурс от експерти в различни сфери, които да консултират целия процес. За реализацията на проекта във Варна е предложена Магазия №7, тъй като варненци и гостите на града припознават мястото като зона за прекарване на свободното време – то е комуникативно, вече е добре разработено, а сградата е в добро състояние. 

Директорът на "Топлоцентрала" Веселин Димов, който е и член на IETM и ТЕН, сподели собствения си опит и определи създаването на РЦСИ във Варна като амбициозно, но възможно начинание. Центърът в София е започнал дейност след седем години подготовка, но натрупаният опит ще подпомогне процесите в морската столица, както и в бъдеще ще съдейства за организирането на събитията тук. 

С представителите на контактната група бяха обсъдени опитът и възможностите проектът да потърси финансова подкрепа не само от местния бюджет, но и от финансовите инструменти на Европейския съюз. По думите на зам.-кмета Павел Попов е реалистична прогнозата проектирането на обекта да бъде заложено в бюджета на Община Варна за 2026 г. По думите му администрацията вече е провела разговори с ръководството на Държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" относно възможностите за трансформацията на обекта в пространство за съвременно изкуство и формата на управлението му след реализацията на проекта. 

По време на срещата стана ясно, че идеята е обсъдена и с представители на правителството.

Ще бъде формирана работна група, в която да бъдат ангажирани ключови институции, наред с представители на културния сектор и местната общност. Тя ще разпише пътната карта за реализиране на проекта по етапи, като един от тях вероятно ще бъде провеждането на международен архитектурен конкурс. 

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър Община Варна