Мобилно меню

Васил Василев представя най-новите си творби в Арт Галерия Le Papillon

Изложбата "Вдъхновено" носи разпознаваемия живописен почерк на автора и може да бъде разгледана до 31 октомври
Васил Василев представя най-новите си творби в Арт Галерия Le Papillon

Най-новите живописни творби на художника Васил Василев ще бъдат изложени в Арт Галерия Le Papillon в центъра на Варна от днес до 31 октомври. Експозицията "Вдъхновено" ще бъде открита тази вечер от 18 часа. Това е първа самостоятелна изложба в Арт Галерия Le Papillon на автора с разпознаваем творчески почерк. 

"Характерен за Васил Василев е сложният пластичен изказ, а присъствието на божественото се усеща не само в емблематичните му библейските сюжети. Художникът улавя подсъзнателните ни представи за един духовен свят, рисува виденията за светци и ангели в оня изминал, но сякаш останал у нас вековен живот.

Духовността е основната линия, преминаваща през плътната му живопис.

Пътят към духовността, смирението и познанието е бавен и дълъг. Така и процесът по изграждането на образите и композициите в неговите творби преминава през няколкомесечна работа", отбелязват от Арт Галерия Le Papillon. 

Самият Васил Василев споделя, че

...завършването на една картина изисква дълго търсене и търпеливост, докато намериш пътека, която да стане път.

"Със завидни познания в сферата на изкуството и нестихващ интерес към нови търсения, понякога конкретен образ, оставил своя отпечатък в съзнанието на автора, може да е "вдъхновено" начало на цикъл живописни платна. Такива са разнообразните "извори" в творчеството на Васил Василев, вдъхновени от едноименната картина на френския представител на неокласицизма Енгър. За Васил Василев изворът е метафора, разглеждана в много посоки - сътворението и началото на всичко земно и духовно, източник на вътрешно богатство и чистота. Най-силният носител на символиката на "извора" е жената, олицетворяваща всичко плътско и духовно, невинност и грях, майка, любима, блудница. Жената заема специално място в творчеството на художника – лишен от конкретика и детайлност, женският образ е по-скоро силно емоционално присъствие.

Темата за "Христос и Блудницата", проследена в цикъл от три картини, макар и библейска звучи толкова актуално и днес, когато добро и зло, редно и нередно са категории без ясни очертания.

Опирайки се на християнските добродетели и постулатите за прошка и разкаяние, живописните разкази предават послание, че всеки има право на втори шанс и възможност да преоткрива добротата в себе си.

Наред с разпознаваемите сюжети, платната на Васил Василев се отличават и със силно характерен колорит и цветови комбинации: яркото неаполитанско жълто, разложено до полутонове грее на фона на плътни сиви нюанси, придаващи спокойствие и баланс. Мастилената плътност и дълбочина на кобалтовото синьото почти винаги е съчетана със специфично искрящо смарагдово зелено, допълващи се по нестандартен начин и създаващи интензивни вибрации. С голямо майсторство и лекота авторът борави със светлината, насочена, търсена и създадена – искряща свещичка в ръката; почти трептящ и пулсиращ ореол около главата на светец, показващ връзката с божественото; светлина в небето, подобна на божествен знак.

Живописта на Васил Василев не се побира в норми. Особено показателен е факта, че той е сред основателите на Свободната зона за изкуство „Вулкан“ от началото на 80-те години във Варна.

Заедно с Ванко Урумов, Стоян Цанев, Милко Божков, Александър Капричев, Стоимен Стоилов и други превърнали се в знакови за съвременното изкуство художници, създават арт колонията, която е метафора за свободно от догми изкуство и културна идентичност в България", анализират от Арт Галерия Le Papillon творчеството на утвърдения художник.

Освен в изложбената зала на галерията, на ул. Драгоман 12 във Варна, експозицията на Васил Василев "Вдъхновено" може да бъде разгледана и онлайн на artpapillon.com.

2024 © Варна е / снимки: Арт Галерия Папийон

Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Тя притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство, създадени от някои от най-изтъкнатите световни автори, селектирани от Международното биенале на графиката от създаването му през 1981 г. до наши дни
Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната богата колекция от графични творби на световни автори. Това стана ясно на среща, на която присъстваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Павел Попов, директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, директорът на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Доротея Павлова, общински експерти и изявени варненски творци.

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори.

Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни.   

Кметът Коцев нареди да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института. На срещата стана ясно, че великолепната колекция от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. 

Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт, както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство да развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автора от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна.

Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. Биеналето по традиция се провежда под патронажа на кмета на Варна, а организатори са Община Варна, Министерството на културата и Съюзът на българските художници.

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие". 

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници. 

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка.  

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

2025 © Варна е