Мобилно меню

Все повече семейства избират да отглеждат в дома си котка и куче

Тази тенденция набира популярност, както по света, така и у нас
Все повече семейства избират да отглеждат в дома си котка и куче
833

През 2024 г. глобалната популация на домашни любимци е надхвърлила 1 милиард, като котките водят по брой. Оценките показват, че в света има около 370 милиона котки и 900 милиона кучета, които живеят в домашни условия. Почти 47% от новите собственици на домашни любимци са избрали за първи път да гледат котка или куче. Към края на предходната година приблизително

470 милиона домакинства по света имат кучета.

Кучетата са особено популярни в САЩ - с около 78 милиона регистрирани домашни любимци, докато котките са по-предпочитани в някои други региони. Например в Европа котките надминават кучетата по популярност, вероятно поради удобството за живот в апартаменти и по-ниските разходи за отглеждане. Тези числа отразяват значителния интерес към домашните любимци и варират според културните предпочитания, урбанизацията и други фактори като размера на жилищата и начина на живот.

Съжителството на котки и кучета в един дом, известно като "мултивидова грижа", е често срещано сред любителите на домашни животни. В САЩ около 17% от домакинствата с домашни любимци отглеждат и двете животни заедно. Тези стопани често виждат котките и кучетата като допълващи се другари – котките осигуряват спокойна и независима привързаност, докато кучетата са по-социални и активни партньори.

В България кучетата са най-популярните домашни любимци, следвани от котките, отбелязват от bgfermer.bg и изтъкват, че у нас онлайн търсенията, свързани с храна за кучета, са значително повече от тези за котки - 22 000 спрямо 14 800 месечно. Трудно е обаче да се определи точно колко от собствениците отглеждат и двете животни заедно, но тази тенденция си пробива път и у нас.

През 2024 година броят на домашните любимци в България продължава да расте. 

По различни данни броят на кучетата е около 752 000, а на котките - 817 000.

Домакинствата, които притежават домашни любимци, са отговорни за около половината от общия брой на животните. Това показва, че България има висока степен на домашни любимци, като броят им се увеличава с годините, което е в съответствие с общите тенденции в Европа.

В България домакинствата с повече от едно домашно животно не са рядкост.

Според последни изследвания, около 46% от домакинствата в страната имат поне едно животно, като котките водят по брой в сравнение с кучетата. Много домакинства притежават както котки, така и кучета, и все повече собственици съчетават тези два вида животни в дома си. Според изследвания, около 10% от стопаните имат и куче, и котка в едно домакинствo. Такива домакинства често срещат предизвикателства във взаимоотношенията между кучетата и котките, но при правилно социализиране и подход може да се създаде хармония между двата вида, подчертават от bgfermer.bg. Останалите 40-50 % от популацията са бездомни или скитащи четириноги, които нямат постоянен дом или грижи. Проблемът с бездомните кучета и котки остава сериозен в страната, като редица инициативи и организации се опитват да намалят броя им чрез кастрация и осиновяване. Организациите, които работят по тези въпроси, се стремят да осигурят подслон, грижи и възможности за осиновяване, но заради големия брой на скитащите животни, капацитетът на приютите често е ограничен.

2025 © Варна е / източник: bgfermer.bg, колаж: ВАРНА Е

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна