Мобилно меню

Кметът Коцев: Чистотата ще бъде основен приоритет във Варна през 2025-а

Нашата цел е с увеличените приходи от таксата за битови отпадъци да имаме по-чист град, подчерта той
Кметът Коцев: Чистотата ще бъде основен приоритет във Варна през 2025-а

Чистотата във Варна ще бъде приоритет и през 2025 г. и нашата цел е с увеличените приходи от таксата за битови отпадъци да имаме по-чист град през следващата година. Това заяви в интервю за БТВ кметът на Варна Благомир Коцев във връзка с гласуваното от Общинския съвет увеличение с малко над 50% на таксата за чистота през следващата година.

Коцев обясни, че план-сметка за дейност "Чистота" във Варна възлиза на 47 млн. лв., а приходите от ТБО са 40 млн. лв. Така за 2024 г. недостигът на средства е бил в размер на 7 млн. лв., които са били осигурени за сметка на други дейности като пътна рехабилитация и поддръжка на зелената система. 

Според разчетите приходите през 2025 г. ще бъдат с 14 млн. лв. повече – така, освен че ще се покрие изцяло план-сметката, ще могат да се възлагат и допълнителни дейности за почистване и сметоизвозване. Около 3 млн. лв. от тях ще бъдат вложени и в изграждането на новата клетка на депото за отпадъци край Варна, тъй като капацитетът на старата вече е почти запълнен, допълни кметът. 

Той направи сравнение и с втория по големина град в България – Пловдив, където след увеличението на приходите от ТБО през 2025 г. за чистота ще се разходват 70 млн. лв. За Варна сумата ще бъде около 55 млн. лв., а обхватът на дейността включва не само градската част, но и двата курортни комплекса – Златни пясъци и Св. Св. Константин и Елена, както и трудните за обслужване бивши вилни зони, допълни Коцев. 

Освен възлагането на нови дейност за подобряване на чистотата в града, ще се въведе и още по-строг контрол върху почистващата фирма, върху търговските обекти, които нерегламентирано изхвърлят отпадъци и върху гражданите, които не спазват правилата и замърсяват териториите около контейнерите, допълни Коцев. 

2025 © Варна е

Все повече семейства избират да отглеждат в дома си котка и куче

Тази тенденция набира популярност, както по света, така и у нас
Все повече семейства избират да отглеждат в дома си котка и куче

През 2024 г. глобалната популация на домашни любимци е надхвърлила 1 милиард, като котките водят по брой. Оценките показват, че в света има около 370 милиона котки и 900 милиона кучета, които живеят в домашни условия. Почти 47% от новите собственици на домашни любимци са избрали за първи път да гледат котка или куче. Към края на предходната година приблизително

470 милиона домакинства по света имат кучета.

Кучетата са особено популярни в САЩ - с около 78 милиона регистрирани домашни любимци, докато котките са по-предпочитани в някои други региони. Например в Европа котките надминават кучетата по популярност, вероятно поради удобството за живот в апартаменти и по-ниските разходи за отглеждане. Тези числа отразяват значителния интерес към домашните любимци и варират според културните предпочитания, урбанизацията и други фактори като размера на жилищата и начина на живот.

Съжителството на котки и кучета в един дом, известно като "мултивидова грижа", е често срещано сред любителите на домашни животни. В САЩ около 17% от домакинствата с домашни любимци отглеждат и двете животни заедно. Тези стопани често виждат котките и кучетата като допълващи се другари – котките осигуряват спокойна и независима привързаност, докато кучетата са по-социални и активни партньори.

В България кучетата са най-популярните домашни любимци, следвани от котките, отбелязват от bgfermer.bg и изтъкват, че у нас онлайн търсенията, свързани с храна за кучета, са значително повече от тези за котки - 22 000 спрямо 14 800 месечно. Трудно е обаче да се определи точно колко от собствениците отглеждат и двете животни заедно, но тази тенденция си пробива път и у нас.

През 2024 година броят на домашните любимци в България продължава да расте. 

По различни данни броят на кучетата е около 752 000, а на котките - 817 000.

Домакинствата, които притежават домашни любимци, са отговорни за около половината от общия брой на животните. Това показва, че България има висока степен на домашни любимци, като броят им се увеличава с годините, което е в съответствие с общите тенденции в Европа.

В България домакинствата с повече от едно домашно животно не са рядкост.

Според последни изследвания, около 46% от домакинствата в страната имат поне едно животно, като котките водят по брой в сравнение с кучетата. Много домакинства притежават както котки, така и кучета, и все повече собственици съчетават тези два вида животни в дома си. Според изследвания, около 10% от стопаните имат и куче, и котка в едно домакинствo. Такива домакинства често срещат предизвикателства във взаимоотношенията между кучетата и котките, но при правилно социализиране и подход може да се създаде хармония между двата вида, подчертават от bgfermer.bg. Останалите 40-50 % от популацията са бездомни или скитащи четириноги, които нямат постоянен дом или грижи. Проблемът с бездомните кучета и котки остава сериозен в страната, като редица инициативи и организации се опитват да намалят броя им чрез кастрация и осиновяване. Организациите, които работят по тези въпроси, се стремят да осигурят подслон, грижи и възможности за осиновяване, но заради големия брой на скитащите животни, капацитетът на приютите често е ограничен.

2025 © Варна е / източник: bgfermer.bg, колаж: ВАРНА Е